Günümüz toplumsal ortamında kişilerarası ilişkilerdeki dönüşümün sosyal medyayı kullanan çocuklar üzerinden incelenmesi
To evaluate transformation in interpersonal communication through the children using social media in today's social environment
- Tez No: 356538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Sosyal medya, yirmibirinci yüzyılın hızla gelişen teknolojisiyle, postmodern dönem insanlarının hayatlarında çok büyük bir yer kaplamaktadır. Internetin telefon teknolojisi ile kullanır hale gelmesi, kişilerin her an her yerde sosyal medyayı kullanma kolaylığını ortaya çıkarmıştır. Sosyal ağ hesapları günde bir çok kez kontrol edilmekte, kişi sosyal ağ üzerinden yer, durum, fotoğraf ve video paylaşımlarını gerçekleştirmekte ve bu şekilde iletişim kurmakta, sosyalleşmektedir. Sosyal medyanın varlığı, kişilerarası iletişimin olmazsa olmazı olan yüz yüze iletişimi farklı bir boyuta taşımıştır. Postmodern dönemde iletişim, internet üzerinden kurulmaktadır. Bu durum ise kişilerarası iletişimde engellere sebep olmakta ve sağlıklı iletişim kurmayı engellemektedir. Yüz yüze iletişim kurmaktansa, internet ve sosyal medya üzerinden iletişim kurmak çok daha kolay, hızlı ve az maliyetli kabul edilmekte ve bu yüzden tercih edilmektedir. Kişilerin gerçek iletişim kurma, paylaşım, yakınlaşma gibi manevi beklenti ve isteklerini yok eden ve sanal bir iletişim döngüsü oluşturan bu sistem en çok çocukları etkilemektedir. Postmodern dönemin ortaya çıkardığı postmodern çocuk figürü, önceki dönemlerin çocuklarından oldukça farklı yetişmektedir. Oyun oynama, oyun kurma, iletişim kurma, ders çalışma, kitap okuma, sosyalleşme vb. Tüm faaliyetleri sanal ortamda, bilgisayar ve internet üzerinden gerçekleşmektedir. Hazır olarak herşey önüne sunulan postmodern çocugun yaratıcılığı engellenmekte, iletişim kurma yetileri oluşamamakta, her an şiddet ve pornografik içerikli iletilere maruz kalabileceğinden psikolojik rahatsızlıklarla karşı karşıya kalma durumu gerçekleşebilmektedir. Doğa ile iç içe büyüyemeyen ve bilgisayar karşısında gelişimini tamamlayan çocuk, yalnız, mutsuz, iletişim yetileri tam gelişememiş bir birey haline gelebilmektedir. Iletişim teknolojilerinin doğru kullanımı çoğu zaman faydalı olabilecekken, yanlış ve erken yaşta kullanımı kişilik gelişimine zarar vermektedir. Bu nedenle en başta ebeveynler olmak üzere tüm dünya bu konuda daha duyarlı olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Social media is placing a line in postmodern people's lifes, essipecially with the developing technology in twenty first centuruy. Using internet by cellphones makes the enterence and control social media very quickly and eveywhere. People socialize and communicate with other people by cheking social network acoount, notify their place, photos and videos and they do them continously. The precense of social media cahanges the most important condition of interpersonal communication which is face to face communication. People choose to communicate with other people by using internet. Unfortunately, this situaton cause inerpersonal communication barriers and block to have healty communication. People choose to communicate on internet and social media because it is so much easier, faster and cheaper than face to face communication. Unfortunately in this case, people's spiritual expectation, sharing expectation and the possibility of to have an actual conversation are destroyed and this virtual communication cycle impress children the most. Postmodern child, raise very diffrently than before. This child use the internet and computer on every bases to his/her life. Postmodern child is using the internet and computer while he/she is setting up the game, playin a game, reading a book, studing, communicating, socializing and so on. The postmodern kid, who has everything prepared for him/her, loose the ability of communication, craetivity. The child also exposures to pornograpy, vilonce images and they caouse the mental and pyschological problems. The postmodern child, who doesn't grow into nature and grow up in front of the computer become unhappy, alone and incapeble of communicating. Using commınication technologies the wright place and the wright time can be very useful, but otherwise, it can be very dangerous for personality devolopment in childiren. Because of these reasons, the parents and the world have to be more sensitive about this case.