I. Dünya Savaşı ve Türk Kurtuluş Savaşının beyaz perdeye yansımaları
World War I and reflection Turkish War of independence to the silver screen
  1. Tez No: 287733
  2. Yazar: SERAP KURT KAYSERİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk İnkılap Tarihi, Performing and Visual Arts, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Geçmişi algılama günümüz ve gelecek arasında köprü kurmaya çalışma yollarının başında tarih gelmektedir. Çağımızın sanatı olan sinema tarih öğretiminde ve kimliğimizi değerlendirmede önemli kültürel temsil sistemlerinin başında gelmektedir. I. Dünya Savaşı ve Milli Mücadelenin beyaz perdeye yansıması adlı bu tez çalışması Türk Sinemasında nasıl bir tarih anlayışı olduğunu ve o dönemki düşünceleri de yansıtması açısından önem taşımaktadır.Dünya sinemasının başlangıç safhalarının incelendiği, ardından Türkiye'de sinemanın doğuşu ve gelişiminin incelendiği bu çalışmada öncelikle Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşını konu alan filmler değerlendirilmiştir. Ayrıca Atatürk'ün askeri, siyasi ve sosyal hayatını konu alan filmler ise ayrı bir bölüm halinde geniş şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Present and future ways of working to build bridges between the past sensing history is beginning. The art of the cinema of our time in history teaching and assessment of identity is one of the major systems of cultural representation. I. World War II and the National Struggle, the silver screen's reflection on how the understanding of this thesis is the Turkish Cinema and it is important to reflect in the period thoughts.Examined the initial stages of World cinema, and then the birth and development of cinema in Turkey, this study examined first films about the First World War and the War of Independence are examined. In addition, Ataturk's military, political and social life of the subject in a separate section of the films were investigated extensively.