I. ve II. Dönem TBMM'nde Kâzım Karabekir ve faaliyetleri
1st and 2nd term of Kâzım Karabekir and his activities at the grand national assembly of Turkey
  1. Tez No: 505069
  2. Yazar: BÜŞRA YİGİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ŞAYAN ULUSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinin önemli subaylarından biri olan ve Milli Mücadele'de de büyük kahramanlıklar gösteren Kâzım Karabekir, 11 Ağustos 1882'de İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Kuleli Askeri Lisesi'nden 1900 yılında mezun olduktan sonra Harp Okulunu 1902 yılında birincilikle bitirerek teğmen olmuştur. Harp Akademisini de birincilikle bitirerek 5 Kasım 1905'te kurmay yüzbaşı rütbesiyle mezun olmuştur. 1906 yılında Manastır'da önyüzbaşı olarak askerlik hayatına başlamıştır. Siyasal yaşamı da İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne üye olmasıyla başlamıştır. Bu alanda önemli görevler üstlenen Kâzım Karabekir, aynı başarısını askerlik hayatında da devam ettirmiş, Birinci Dünya Savaşı'nda da birçok başarı elde etmiştir. Mondros Mütarekesi'nin imzalanmasıyla ülkenin kurtuluşu için çözümler aramış, Kurtuluş Savaşı'nda özellikle Doğu Cephesi'nde büyük başarılar elde etmiştir. 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılmasını destekleyerek katkıda bulunmuş ve bu Meclis'te Edirne Milletvekili olarak göreve başlamıştır. Aynı zamanda savaşın devam etmesi ve Doğu Cephesi Komutanı olarak görev yapması sebebiyle I. Meclis'i uzaktan takip etmiş, fakat birçok önemli hususta fikrini beyan ederek yönlendirmelerde bulunmuştur. Olağanüstü yetkilerle faaliyetlere başlayan I. TBMM'nin milletvekilleri, başta eğitim seviyeleri ve fikri yapıları olmak üzere farklılık arz etmekteydi. Tek amaçları ise vatanın ve milletin bağımsızlığını kazanmaktı. Mudanya Mütarekesi ile savaşa son verip hedefine ulaşan Türk Milleti, I. TBMM'nin bünyesinde bulunan milletvekillerinin gayret ve fedakârlığı sonucunda istiklale kavuşmuşlardır. Bağımsızlığı kazandıktan sonra ülkeyi her açıdan inşa etmenin gerekli olduğuna inanan I. TBMM seçime gitme kararı alarak görevini sonlandırmıştır. II. TBMM ise, Türkiye Devleti'nin sosyal, siyasal ve kültürel tabanını oluşturarak devleti yeniden kurmuştur. Kâzım Karabekir, savaşın sonlanmasıyla birlikte batı bölgesine gelmiş ve II. TBMM döneminde İstanbul Milletvekili olarak göreve başlamıştır. Bu dönem zarfında Mecliste ciddi çalışmalarda bulunmuş, özellikle eğitim, askeri ve ekonomi alanında birçok kere fikirlerini dile getirerek faaliyet göstermiştir. 17 Kasım 1924 yılında Cumhuriyet tarihinin ilk teşkilatlı muhalefeti Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nın liderliğini yapmıştır. Muhalefet partisi çok uzun yaşamayarak 3 Haziran 1925 yılında Takrir-i Sükûn Kanunu ile kapatılmıştır. Kâzım Karabekir, Takrir-i Sükûn Kanunu ile partisinin kapatılmasını sert bir şekilde eleştirmiş ve bunu tarihi bir hata olarak görmüştür. Partisinin kapatılması siyasal yaşamını bitirmemiş ve milletvekilliği devam etmiştir. Mecliste muhalefetine devam eden Kâzım Karabekir'in siyasal yaşamı İzmir Suikast Girişimi gerekçesiyle İstiklâl Mahkemelerinde yargılanmasıyla son bulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümüne kadar siyaset sahnesinden uzak kalan Kâzım Karabekir, 1939 yılında İstanbul'dan milletvekili olarak seçilmiş ve 1946-1948 yılları arasında da Meclis Başkanlığı görevini yürütmüştür.
Özet (Çeviri)
Kazım Karabekir, who was one of the most important officer of the last period of Ottoman Empire, was born in 11 August 1882 in Istanbul. After he graduated from Kuleli Military High School in 1900, he continued military collage, and he became lieutenant. In 5 November 1905, he graduated from military academy as a staff captain. In 1906, he started his military service as a lieutenant commander in Manastır. His political life started with being member of the Committee of Union and Progress. He became very successful in both this field and military service. In addition, he gained several successes in the W.W.1. He tried to find solutions to rescue the country by signing the armistice of Montrose. He gained great success in War of Independence, especially in eastern front. In 23 April 1920, he contributed to open of Turkish Grand National Assembly and he came into office as a deputy of Edirne. At the same time, he continued to follow the Parliament I because of the continuation of the war and the commander of the Eastern Front, but he was guided by declaring his opinion on many important issues. The deputies who started activities with significant authorities, had a variety of differences in terms of their educational level and opinions. Their only purpose was to gain independence of country. Ending the war with the armistice of Mudania and reaching the aim, Turkish nation gained independence thanks to the deputies' effort and devotion who were changed I. Assembly. After gain independence, 1. Assembly believed that the country needs to be built, so they decided to have a vote and they ended the authority. II. Assembly, reestablished Turkey based on social, political and cultural. With the end of the war, Kazım Karabekir came to west side and he was charged as the deputy of Istanbul. In this period, he made significant works; he expressed his opinions and actions especially in the field of education, economic and military. In 17 November 1924, he was the leader of the progressive Republican Party which was the first organized opposing party of history of the republic. Opposing party could not last long and it was closed with the law on the maintenance of order in 3 June 1925. Kazım Karabekir criticized harshly classing of the party with the low on the maintenance of order and he thought that it was a historical mistake. The closure of his party did not finish his political life and his deputies continued. The political life of Kazım Karabekir, who is continuing to the opposition in the Parliament, ended with his trial on the grounds of the Izmir Assassination Initiative in the Independence Courts. Kazım Karabekir was away from political sphere until Mustafa Kemal deaths and in 1939 he was elected as a deputy from Istanbul. Between the years 1946-1948, he carried on task of speakership.