Türkiye'de sosyal devlet üzerine bir karşılaştırma
A comparision of the social state in Turkey
- Tez No: 287739
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET B. ALADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
1946-1960 ile 1989-2008 dönemleri arasında, Türkiye'de uygulanan sosyal politika karşılaştırmasını konu alan bu çalışmanın esas amacı; farklılaşan ekonomi-politikalara bağlı olarak farklılaşan sosyal politikalar ekseninde ?eski? ve ?yeni? sağ yaklaşımları tespit edebilmektir. Bu bağlamda, bir yandan, kapitalizmin devletin yoğun müdahalesine gerek duyduğu bir dönem olan 1946-1960 yılları arasında eski sağ olarak nitelendirdiğimiz DP iktidarının sosyal politikaya yönelik programları ve uygulamaları ele alınmış, diğer yandan da neoliberal küreselleşme ve yönetişim sürecinin etkisinin yoğunlaştığı ve yeni muhafazakar sağ anlayışının geliştiği 1989-2008 yılları arasında, bu anlayışı hayata geçiren AKP iktidarının sosyal politikaya bakış açısı ve bu çerçevede ele aldığı sosyal politika uygulamaları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Varılan sonuç ise; Türkiye'de sosyal devletin gelişim süreci batıdan farklı, kendi özgün koşulları çerçevesinde değerlendirilmesi gerekliliği ön plana çıkmaktadır. Ayrıca, hak temelli bir sosyal politika sürecinin tam anlamıyla oluşmamasıdır. Bununla birlikte, eski ve yeni sağ olarak adlandırdığımız dönem hükümetlerinin sosyal politika uygulamalarını kapitalizmin devamlılığını sağlamak adına, kimi zaman popülist ve enformel bir anlayış temelinde kimi zaman da hayırseverlik vurgusunu ön plana çıkararak geleneksel motiflere atıfta bulunan bir zemin üzerinde gerçekleştirdikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Between 1946-1960 and 1989-2008 periods, the subject of this study was implemented in Turkey based on a comparison of social policy objective of the differing policies depending on the differing social policies, the axis of the economy-the“old”and“new”to define the right approach. In this context, on the one hand, capitalism, the state needs a period of intensive intervention in 1946-1960 between the right call as the old DP rule of social policy-oriented programs and applications are considered, on the other hand the effects of neoliberal globalization and intensified the process of governance and a new understanding of the conservative right developed between the years 1989-2008, the AKP government to realize this concept of social policy, social policy point of view and the applications addressed in this framework has been carried out. In conclusion, Turkey, the process of social development in the west of the state are different, come to the fore the necessity of evaluation within the framework of their original conditions. In addition, the technique include a rights-based social policy process fully. However, the governments of the period we call the right of the old and new applications of social policy to ensure the continuity of capitalism and sometimes populist, and sometimes on the basis of an understanding of informal philanthropy refers to an emphasis on the ground by emphasizing perform the traditional motifs were observed