Küresel iklim değişikliği :AB ve Türk tarımı
Global climate change: European Union and Turkish agriculture
- Tez No: 287747
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tezde Küresel İklim Değişikliği ,iklim değişikliğine neden olan etkenler,iklim değişikliğinin olumsuz sonuçları,l iklim değişikliğiyle mücadelede Avrupa Birliği müktesebatında yer alan başlıklar ,Avrupa Birliği'ne uyum sürecindeki Türkiye'nin Avrupa Birliği müktesebatına uyum çalışmalarını araştırılmıştır.Tez de ayrıca İklim Değişikliği'ne önem verilmesi,bu konuda politikalar üretilmesi gerekliliği vurgulanmıştır.Bireysel olarak da İklim Değişikliği'yle mücadelede neler yapılabileceğine dikkat çekilen tezde ,amaç yaşamsal bir konu olan Küresel İklim Değişikliği'ne dikkat çekmek ve tehlikeyi somut verilerle ortaya koymaktır
Özet (Çeviri)
The aim of this study on the one hand, to explain the concept of the Global Climate Change with factors that causes of the climatic changes, to expose the negative impacts of the climate change, on the other hand while dealing with the climate change within the framework of European Union“Acquis Communautaire”to search for Turkey's copmpliance as a candidate country preparing for accession to the EU.In this study how Global Climate Change occured as warming and climatic anomalies, thus the crop yield in agriculture had been reduced because of it has been studied.In this thesis, it is called attention to the Climate Change should be considered as a curicial issue, therefore it is emphasized that there need to be to put forth some policies for consideration for it.Individual efforts are also pointed out for to strive with Climate Change; as a main purpose, it is a vital matter to display the tangible donnee for to struggle with the Global Climate Change.