Türk gümrüklerindeki çalışma şartları ve personel sorunları
Personnel issues and working conditions in turkish customs.
  1. Tez No: 287748
  2. Yazar: İBRAHİM TOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Osmanlı İmparatorluğu'ndan devraldığı en köklü kurumlardan birisi olan Gümrük Müsteşarlığının teşkilat yapısı, demografik özellikleri ve çalışan personelin geçmişten bugüne sorunları üzerinde durulmuştur. Gümrük idarelerinin ulusal ve uluslararası ekonomiler açısından arz ettiği önemin doğal sonucu olarak, bu idarelerin en iyi biçimde organize olmalarının sağlanması gerekir. Bu kapsamda, Avrupa birliği müktesebatına uyum çalışmaları paralelinde yapılan düzenlemelerin, personele etkileri ile mevzuat uyum çalışmaları ve yeni düzenlemelere rağmen gümrük personelinin rahatsız olduğu konulara ilişkin İstanbul Gümrüklerinde yapılan saha çalışması değerlendirilerek personelin öneri ve isteklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Under secretariat of Customs was one of the long-established organizations, the Turkish Republic took over from the Ottoman Empire. Within this thesis; organizational structure of the Under secretariat of Customs, its demographic characteristics and concurrent problems of its personnel have been explored. As a natural presumption of the importance of customs houses for national and international economies, customs houses need to be organized properly. In order to sustain this, regulations are done according to the Acquis Communitaire; thus Effects of these regulations to the personnel of Administration of the Customs, accordance to legislations and complaints on new regulations will be held with the survey run through Istanbul Customs House. With conclusion, suggestions and requests done by the personnel have also been presented.