Küresel iklim değişikliği ve iklim değişikliği ile mücadele politikalarının Türkiye dış ticaretine olası etkileri
Global climate change and the possible effects of climate change combat policies on Türkiye's foreign trade
  1. Tez No: 876347
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL TAŞDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Küresel iklim değişikliği konusu günümüz bilim çevrelerince çok yakından takip edilen bir disiplin haline gelmiştir. Çalışmamızda küresel iklim değişikliği konusu nesnel bir şekilde kavramsal çerçevede anlatılmıştır. Küresel iklim değişikliği ile mücadele politikaları önem sırası gözetilerek ele alınmış, iklim değişikliği ile mücadele konusunda uluslararası anlamda ne gibi gelişmeler yaşandığından bahsedilmiştir. Küresel iklim değişikliği ile mücadele politikaları sonrası oluşan yeni koşulların Türkiye ekonomisine olası etkileri araştırılmıştır. Çalışmada çevre politikasının katılığının ülkelere özgü ve uluslararası olarak karşılaştırılabilir bir ölçüsü kabul edilen Çevre Sıkılık endeksi ile dış ticarette rekabet gücü endeksleri analiz edilmiştir. Türkiye'nin ihracatının en yüksek olduğu 10 (on) AB üye ülkesi için seçilmiş sektörler aracılığı ile ihracatta mevcut veriler ışığında rekabet gücü hesaplanmıştır. Türkiye ekonomisinin Avrupa Yeşil Mutabakatı sonrası süreçten ne yönde etkileneceği, dış ticarette en yüksek paya sahip olduğu seçilmiş sektörler aracılığı ile analiz edilmiştir. Bu kapsamda küresel iklim değişikliği süreci sonrası dünyada konuşulan“Yeni Düzen”kavramının Türkiye ekonomisine olası etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmamızda Türk ihracatçısının Avrupa Parlamentosu tarafından AB Emisyon Ticaret Sistemi düzenlemelerini yakından takip etmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Türkiye'nin küresel iklim değişikliği sonrası oluşan“Yeni Düzen”koşullarına uyum sağlaması konusunda ve Türk ihracatçısı özelinde Türkiye'nin emisyon ticaret sistemleri sonucu oluşan yeni dış ticaret koşulları konusunda ne tür politikalar yaratarak cevap vermesi gerektiği konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The issue of global climate change has become a discipline followed closely by today's scientific community. In our study, the issue of global climate change is explained objectively within a conceptual framework. Policies to combat global climate change were discussed in order of importance, and international developments in combating climate change were mentioned. The possible effects of the new conditions that emerged after the policies to combat global climate change on the Turkish economy were investigated. In the study, the Environmental Stringency index, which is accepted as a country-specific and internationally comparable measure of the stringency of environmental policy, and the competitiveness indices in foreign trade were analyzed. Competitiveness was calculated in the light of available data in exports through selected sectors for the 10 (ten) EU member countries to which Turkey's exports are the highest. How the Turkish economy will be affected by the post-European Green Deal process has been analyzed through selected sectors with the highest share in foreign trade. In this context, the possible effects of the“new order”concept spoken in the world after the global climate change process on the Turkish economy were evaluated. Our study concluded that Turkish exporters should closely follow the EU Emission Trading System regulations made by the European Parliament. Suggestions have been made about Turkey's adaptation to the“New Order”conditions that emerged after global climate change, and specifically for Turkish exporters, what kind of policies Turkey should create to respond to the new foreign trade conditions resulting from emission trading systems.