Müşterek avaryanın York-Anvers Kuralları ile birlikte incelenmesi
Analyze of general average in conjunction with York-Antwerp Rules
- Tez No: 287779
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FEHMİ ÜLGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kara taşımacılığına nazaran, deniz taşımacılığında tehlikenin gerçekleşme olasılığı daha kuvvetlidir. Gemi ve yük müşterek deniz yolculuğunda doğal kuvvetler neticesinde ya da üçüncü kişinin kusurlu hareketleri sonucu çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu nedenlerle; deniz yolculuğuna katılan gemi, yük ve navlun değerleri arasına, geminin ve yükün ya da her ikisinin birden uğradığı olağanüstü zarar ve masrafların paylaşılması usulü olan müşterek avarya sistemi eski zamanlara, Romalılara ve Rodoslulara kadar uzanmaktadır.19. yüzyılın ortalarından beri, müşterek avarya sisteminde ülkelerin kanuni düzenlemeleri arasındaki farkları ortadan kaldırıp, günün olaylarına uyum sağlamak için York-Anvers Kuralları geliştirilmektedir. Bu doğrultuda, York-Anvers Kuralları 1994 revize edilmiş ve en son, 31 Aralık 2004 tarihinden itibaren tarafların isteği üzerine uygulanabilen, York-Anvers Kuralları 2004 oluşturulmuştur. Kuralların hangi şartlar dahilinde uygulanması gerektiği, kurallarda yapılan yenilikler ve yapılması gereken değişikliklerin detaylı bir şekilde incelenmesinin faydalı olacağı düşünüldüğü için York-Anvers Kuralları tezimizin konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is more probable the realization of the dangers in sea transportation than the road transportation. The vessel and the load may face with number of hazards during the journey due to the effects of the natural forces or the faults or omissions of the third parties. Therefore the general average system which may be defined as the sharing of the extraordinary losses and expenditures to the vessel or the load or both of them, is indeed come from the period of Romans and Rhodesians in old times, in addition to the values of the vessel, load and freight values.The York-Antwerp Rules have been developed since the mid 19th century in order to eliminate the differences between the legislations of the countries on the general average system and to adopt the present changes and requirements. In this sense, the York-Antwerp Rules were revised in 1994, and the York-Antwerp Rules 2004 were established on December 31, 2004 as the most recent revision. The subject of our thesis is the York-Antwerp Rules since it is considered that it will be useful to analyze in detail according to which conditions the Rules should be applied, and the renovations and changes which have been/should be made in the rules.