Olumsuz geribildirim ile performans arasındaki ilişki: Bilişsel yeniden değerlendirme ve duygu dışavurumunu bastırma üzerine bir çalışma
Relation between negative feedback and performance: A study on cognitive reappraisal and expressive suppression
  1. Tez No: 287781
  2. Yazar: BİGE ZEYNEP OKTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın amacı, endüstri ve örgüt psikolojisinde önemli ve kritik bir konu olan olumsuz geribildirim ile performans arasındaki ilişkide, kullanılan duygu düzenleme stratejisinin etkilerini sınamaktır. Aynı zamanda, motivasyonel görüşmenin bir türü olan ?İleri Besleme Görüşmesi? nin, duygu düzenleme stratejilerinden biri olan Duygu Dışavurumunu Bastırma stratejisini kullanan bireylerin, olumsuz geribildirim sonrasındaki pozitif-negatif duygu düzeyleri ile sergiledikleri performans üzerindeki etkilerini test etmektir.Bu amaçlara yönelik olarak, birinci çalışmada, yüz yirmi sekiz üniversite öğrencisinden, belli bir duygu düzenleme stratejisini baskın olarak kullanan elli katılımcı tespit edilmiş ve bu katılımcıların olumsuz geribildirimin ardından performansları ölçülmüştür. Sonuçlar, Duygu Dışavurumunu Bastırma stratejisini ağırlıklı olarak kullananların, Bilişsel Yeniden Değerlendirme stratejisini kullananlara nazaran, olumsuz geribildirimin ardından anlamlı ölçüde daha düşük bir performans sergilediklerini göstermiştir. İkinci çalışmada, Duygu Dışavurumunu Bastırma eğilimli olan yirmisekiz öğrenci ile deneysel bir araştırma tasarlanmıştır. Çalışma öncesinde katılımcıların pozitif ve negatif duygu düzeyleri belirlenmiştir. Daha sonra, birinci çalışmada katılımcılara verilmiş olan olumsuz geribildirimin aynısı verilmiştir. Ardından, deney grubuna ?İleri Besleme Görüşmesi? yapılmış, sonrasında performansları ölçülmüştür. Kontrol grubuna ise olumsuz geribildirimin ardından performans testi uygulanmıştır. Olumsuz geribildirim sonrasında, deney ve kontrol gruplarının duygu düzeyleri yeniden belirlenmiştir. Sonuçlar, ?İleri Besleme Görüşmesi?nin sonrasında deney grubunun pozitif duygularında anlamlı bir artış, negatif duygularında anlamlı bir azalma olduğunu göstermiştir. Deney ve kontrol grubunun performansları arasında anlamlı düzeye yakın bir fark olduğu görülmüştür. Ayrıca sonuçlar, deney grubunun pozitif duygu durumundaki, ön test ve son test uygulamaları arasındaki farkın düzeyi ile performans testinden aldıkları puanlar arasında olumlu yönde anlamlı düzeyde bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to test the effects of emotion regulation strategies, which play a moderator role between negative feedback and performance. Another aim is to test the effects of ?Feed Forward Interview? on the positive-negative emotion level and performance of participants, who use Expressive Suppression as an emotion regulation strategy.In the first study, one hundred and twenty eight students completed Emotion Regulation Questionnaire and fifty of them, who use one of the emotion regulation strategies ? cognitive reappraisal or expressive suppression- evidently, completed the performance test, after negative feedback. The results show that, after negative feedback, participants who use expressive suppression, show lower performance than the participants, who use cognitive reappraisal. In the second study, an experimental study was designed, with twenty eight participants, who use expressive suppression evidently. Positive and negative emotion level of the participants was assessed and than, they are informed with the same kind of negative feedback as in the first study. Experimental group had the Feedforward Interview and than completed performance test. Control group completed performance test directly after negative feedback. In both groups, positive and negative emotions are assessed again, before they take the performance test. After Feedforward Interview, experimental group show a meaningful increase in positive emotions and a meningful decrease in negative emotions. The difference between the performance of experimental group and control group, is close to a meaningful level. Besides, in experimental grup, results show a meaningful relation between the difference of pre-and post test scores of positive emotions and performance.