Yapma borçlarının ifa edilmemesi ve hukuki sonuçları
Non-performance of obligations to do and its legal consequences
- Tez No: 287782
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN HELVACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Çalışmanın temelini yapma borçlarının ifa edilmemesinin sonuçları ve bu bağlamda özellikle BK m. 97/I hükmünde düzenlenmiş olan nama ifa kavramı oluşturmaktadır. Çalışma giriş ve sonuç bölümleri haricinde yedi bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde genel olarak yapma borcu kavramı ve bu tür borçların ifa edilmemesinin sonuçları ele alınmış, ikinci bölümde esas konuyu teşkil eden nama ifa kavramı ve çeşitli hukuk sistemlerinde düzenleniş biçimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde konunun en tartışmalı alanı, yani nama ifanın hukuki niteliği ve bu niteliğe bağlanan hukuki sonuçlar ele alınmıştır. Dördüncü bölümde nama ifanın benzer kavramlarla karşılaştırılmasından sonra beşinci bölümde şartlarının incelenmesine geçilmiştir. Altıncı bölümde nama ifa hakkının kullanılmasının usulüne ilişkin bilgiler verilmiş, son olarak yedinci bölümde de nama ifa kararının hukuki sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Our principle concern in this study is to examine judicial remedies for non-performance of obligations to do in Turkish law and in this context especially ?substitute performance? which is regulated under Article 97/I of Turkish Code of Obligations. Our study consists of seven sections, excluding introduction and conclusion parts. In the first section we discussed obligations to do in general and judicial remedies in case of non-performance of such obligations. In the second section we discussed the main subject of our study which is described by the phrase ?substitute performance? from a comparative perspective. The third section deals with the most problematic part of our topic, in particular legal status of substitute performance and legal conclusions depending on this status. In forth section we briefly compared substitute performance with other similar legal remedies and next in fifth part we examined the provisions for the enforcement of this remedy.The sixth section deals with the procedure of substitute performance and finally in seventh section we provided detailed information on legal conclusions of this remedy.