Tarihsel arka planıyla Türk kamu personel rejimi ve yeniden yapılandırılması
Turkish public personnel regime within historical background and reconstruction of it.
  1. Tez No: 287785
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk Kamu Personel Rejiminin geçmişten günümüze değerlendirmesini yapıp, rejimin tarihsel süreçte geçirdiği değişim ve gelişimlerinin ardında yatan dinamikleri ortaya koyabilmek ve Türk Kamu Personel Rejiminin Yeniden Yapılandırılmasına giden süreci izleyebilmektir. Ayrıca, söz konusu yeniden yapılanma kapsamında atılan adımların bir örneğini oluşturup, 09/06/2010 tarihinde kamu oyuna ?Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Taslağı? adıyla sunulan ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda 23 maddelik değişiklik içeren tasarının, Türk Kamu Personel Rejimi'nin mevcut sorunlu alanlarının çözümlenmesinde ne denli etkin olabileceğini değerlendirmektir. Bu çerçevede öncelikle çalışmanın daha iyi anlaşılması açısından devlet ve bürokrasi kavramları ele alınmış, ardından tarihsel süreçte, çeşitli etkenler doğrultusunda değişen Kamu Personel Rejimleri ve söz konusu etkenlerle birlikte kendi iç dinamiklerinin değişime uğrattığı Türk Kamu Personel Rejimi ayrıntılarıyla incelenmiştir. Türk Kamu Personel Rejimi'nin Yeniden Yapılandırılması doğrultusunda atılan adımların bir örneğini oluşturan 09/06/2010 tarihli tasarı ise, personel rejimindeki sorunlu alanlar açısından değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda, kanunun mevcut sorunların bir kısmını giderme yolunda dikkate değer değişiklikler içerdiği fakat kanunun kapsamının darlığı ve maddelerinin yeterince ayrıntılı açıklanmaması nedeniyle, söz konusu sorunları giderme konusunda etkinliğinin tartışmalı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to expose the dynamics behind changes and developments of the regime in the historical process by assessing Turkish public personnel regime from the past to the present and watch the process going to reconstruction of Turkish public personnel regime. Additionally, it is aimed to examine the amendments in the 23-item draft dated 09/06/2010 which is prepared to reconstruct the structure of Turkish public personnel regime rising on the basic of number 657 the Law of Civil Servants and named as ?the draft considering changes upon the Law of Civil Servants and Certain Laws and Decree? and determine to what extent can be effective in the existing problematic fields of public personnel regime. In this framework, primarily the concepts of state and bureaucracy were handled to make the study more understandable, then both Public Personnel Regimes changing due to various factors and Turkish Public Personnel Regime changing with the same factors and also changing with its own internal dynamics were investigated in detail through the history. The 23-item draft ,dated June 9th 2010, constituting a sample of the steps taken in accordance with the Restructuring of the Turkish Public Personnel Regime was examined and evaluated in terms of problematic fields in the Turkish public personnel regime. The consequences of Evaluation show the draft has remarkable changes in the way of troubleshooting the portion of the existing problems; however it is concluded that the effectiveness of the draft is disputatious to resolve of existing problems due to the narrowness the scope of the draft and inadequacy in the disclosure of substances.