Muhasebe hileleri ve Vergi Usul Hukuku açısından değerlendirilmesi
Accounting frauds: an assessment from a Tax Procedure Law perspective
  1. Tez No: 287783
  2. Yazar: HAYRET ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Muhasebe hilelerinin Vergi Usul Hukuku açısından değerlendirildiği bu çalışmada, dünyada yaşanan muhasebe skandallarının ardından ön plana çıkan muhasebe hilesi kavramının benzer kavramlarla karşılaştırılması yapılmış olup 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 359. maddesinin a/1 bendinde geçen muhasebe hilesi kavramı incelenmiştir. Günümüzde firmaların davranışları ekonomiyi önemli ölçüde etkilemektedir ve firmaların bazen kasıtlı bazen sehven yapmış olduğu usulsüzlükler skandalların doğmasına ve bireylerin işletmelere olan güveninin sarsılmasına neden olmuştur. 2000'li yıllarda yaşanan muhasebe skandalları muhasebe hilesi kavramınının gündemde daha çok yer almasına neden olmuştur. Ülkemizde de ekonomik hayata yön veren kanunlardan olan 213 Sayılı VUK, Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Kanunu'nda ve yakın zamanda yürürlüğe girmesi beklenen Yeni Türk Ticaret Kanununda konu ile ilgili çeşitli düzenlemeler yapılmış olup bunun gibi önemli kanunların birbiri ile uyumlu hale getirilmesi muhasebe hilelerinin önlenmesi hususunda elzem olmuştur. Bu kapsamda çalışmada; muhasebe hilesinin benzer kavramlarla karşılaştırılması yapılmış olup, konu mevzuattaki çeşitli düzenlemelerle incelendikten sonra VUK 359. Maddesinin a/1 bendinde yer alan muhasebe hilesi kavramının değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study treats accounting frauds in the framework of the tax procedure law, by comparing the concept of accounting fraud, which has been in focus of debates after all the accounting scandals in the world, to other similar terms and by examining the accounting fraud term present in the a/1 paragraph of Article 359 of the Turkish Tax Procedure Law, no. 213. Nowadays the behavior of firms substantially affects the economy and firms? irregularities, done sometimes intentionally and sometimes inadvertently, have given way to scandals and to the distrust of individuals on them. The accounting scandals of the 2000s have brought the concept of accounting fraud more into the agenda. The Tax Procedural Law no. 213, which determines most of the economic activity in Turkey, along with the Turkish Commercial Law and the Law on Capital Markets, as well as the draft New Turkish Commercial Law, which is expected to enter into force soon, have regulated many related issues. The harmonization of these laws with each other has become essential in order to prevent the accounting frauds.In this context, this study compares accounting fraud with other similar concepts and analyzes various related issues in the existing legal framework. It also makes an evaluation of the definition of the accounting fraud principle in the tax procedural law.