Büyük Doğu mecmuası'nın siyasal analizi
Political analysis of Büyük Doğu review
  1. Tez No: 287790
  2. Yazar: NAZAN ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
İlk olarak 17 Eylül 1943 tarihinde Necip Fazıl Kısakürek tarafından yayınlanan Büyük Doğu Mecmuası ?Siyasi-Edebi Haftalık Mecmua? olarak yayın hayatına başlamıştır. 1943 yılından 1978 yılına kadar aralıklarla, günlük gazete, haftalık ve aylık mecmua olarak yayınlanan Büyük Doğu Mecmuası, Türkiye'nin siyasi ve sosyal yaşantısını basın vasıtasıyla etkileyebilmiş ve kamuoyu oluşturarak yönlendirebilmiştir. Biz bu çalışmada uzun yıllar milliyetçi-mukaddesatçı kitleler üzerinde etkili olmuş ve halen etkisini devam ettiren Büyük Doğu Mecmuası'nın birincil kaynaklarına inerek mecmuanın siyasal izleğini yansıtmayı, bu kapsamda mecmuayı tanıtmayı ve analiz etmeyi amaçlamaktayız. Bu doğrultuda 1943-1959 yılları arasında çıkmış olan haftalık ve aylık mecmualarla, 1949 yılındaki Büyük Doğu Gazetesi'ni çalışmamıza dahil ettik.
Özet (Çeviri)
On September 17, 1943 Büyük Doğu Review, has been published for the first time by Necip Fazıl Kısakürek and started its publication life as ?Political-Literary, Weekly Periodical?. Büyük Doğu Review, which is published as daily paper, weekly and monthly periodical with intervals between 1943 to 1978, has managed to affect Turkish political and social life by means of press and also lead it by creating public opinion. In this study, we aim to reflect Büyük Doğu Review?s, which has been effective over nationalist-conservative masses and still continue to be effective, political track by focusing on primary sources and also introduce and analysis the review. In this respect, we have included the weekly and monthly periodicals that were published between 1943-1959, and 1949?s Büyük Doğu Newspaper to our study.