XVII. ve XVIII. yüzyıllarda Osmanlı yönetiminde Yemen ve Kasimiler Dönemi
Yemen Under Ottoman Rule in 17th-18th Centuries and Qasimi's Period
- Tez No: 287788
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma XVI. yüzyılın ilk yarısında Osmanlı hâkimiyeti altına giren Yemen'in XVII ve XVIII. yüzyıllarda siyasi durumunu incelemeyi hedeflemektedir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. 1538'den itibaren 1600 yılına kadar Osmanlı idaresinde Yemen hakkında genel bir girişin ardından ilk bölümde XVII. Yüzyılın başından itibaren 1635'e kadar Osmanlı valilerinin Yemen'deki idaresi ve bu dönemdeki siyasi gelişmeler üzerinde durulmuştur. Kansu Paşa'nın İstanbul ve Mısır'dan asker ve mühimmat tedarikiyle Yemen'e gidişi, buradaki faaliyetleri ve Osmanlı devletinin idareyi Zeydî imamlara devri ile birlikte Kasîmî imamların dönemleri ikinci bölümün konusunu oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde ise 1635'ten sonra Osmanlı-Yemen ilişkileri, Zeydî imamların dış ilişkileri ve başta İngiliz olmak üzere Avrupalı tüccarların Yemen sahillerine gelişlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work aims to analyse the political aspects of Yemen in 17th and 18th centruies, which fell into Otoman rule in the first half of 16th century. The thesis consists of three chapters. There is a general introduction about Yemen that is under the control of Otoman begging from the year 1538 to 1600, after that in the first chapter the manipulation of Ottoman governors in Yemen begging from 17th century to 1635 and political process of this term emphasized. Kansu Pasha?s departure to Yemen with the supply of soldier and ammunition from İstanbul and Egypt, his activities in Yemen and with the passing the Otoman Impire the control to Zeydî Imams and the periods of Qasimî Imams forms the matter of the second chapter. In the third chapter the relations between Ottoman and Yemen after 1635, foreign relations of Zeydî Imams and arrivals of Europan merchants, especially English merchants to Yemen coasts have been taken up.