Tüketicinin değer bilinci: Marka gücünün kaynağı ve promosyon ilişkisi
Consumer?s value-conscious: The relation between the source of brand power and promotion
  1. Tez No: 287793
  2. Yazar: MİNE ORHON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Perakende markalı ürünler, perakende sektöründe önemli bir rol oynamakta ve bu markaların pazar payı her geçen gün artış göstermektedir. Perakendeciler, kendi markalarını pazara sunarak üretici markalarıyla rekabet etmektedirler. Üretici markaları ise indirim yaparak perakende markalı ürünlere cevap vermektedirler. Bunun sonucunda da, satış geliştirme çabalarına harcanan miktar her geçen gün artmaktadır. Ancak, Türkiye'de perakende markalı ürünlerin pazar payı ve üretici markalarının satış geliştirme çabaları, diğer ülkeler kadar fazla olmasa da artış göstermektedir.Bu çalışmada, perakende markası ve indirimdeki üretici markası müşterilerinin değer bilinçlerinin karşılaştırılması amaçlamıştır. Bu amaçla tüketicilerin psikografik ve demografik özellikleri incelenmiş, bu özellikler itibariyle farklılık gösterip göstermedikleri araştırılmıştır. Araştırma, İstanbul'da market alışverişi yapan bireylerle internet üzerinden anket uygulaması ile gerçekleştirilmiştir. Cevaplayıcıların marka tercihlerinin psikografik özelliklerine göre farklılaştığı bulunmuştur. Ayrıca cevaplayıcıların marka tercihleri ile bazı sosyo-demografik özellikleri arasında ilişki bulunmuştur. Çalışmanın sonucunda perakendecilere ve üreticilere bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Store brands play an important role in retail industry and market share of store brands has been increasing. Retailers compete against manufacturers of national brands by launching strore brands. As for national brands, they use promotions to fight store brands back. As a result of this, the amount spent on sales promotion has been increasing. Market share of store brands and manufacturers' sales promotion efforts in Turkey are not as much as the other countries, even so, they have been increasing, too.The aim of this study to determine if store brands and national brand promotions attract the same value-conscious consumers. For this purpose, the psychographics and socio-demographics of consumers were measured to find out the differences between store brands buyers and national brand promotion buyers. An online survey was conducted on grocery store shoppers in Istanbul. Differences were found between brand preference and psychographics. Besides, it was found that there is a significant relation between consumer?s brand preference and some socio-demographics. Suggestions were offered for retailers and manufactures of national brands.