Popüler müziğin felsefi bazı dayanakları ve günümüze etkileri
Some philosophical bases of popular music and contemporary influence
- Tez No: 287792
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Popüler müziğin kendi varlık sahasındaki oluşumu, kültür kuramları ve yaşama sanatı içerisinde, felsefi dayanakları çerçevesinde etraflıca incelenerek ele alınmaya çalışılmıştır. Bu sayede popüler müziğin insan yaşamındaki kavramsal temellerini görme imkânımız doğmuştur.İlk olarak müziğin kendisi konunun temelinde olduğu için incelenmiş, ardından kısa tarihçesiyle çağımız popüler müziğine ve kavramlarına giden yolu açıkça gösterilmeye çalışılmıştır. Bundan sonra popüler müziğin çıkışı ve kültürel anlamlandırılmaları üzerinde durulmuştur. Günümüz kültür kuramcıları ve filozofların çalışmaları tarihsel olarak ve konu çerçevesine bağlı olduğu ölçülerde kullanılmaya çalışılmış ve sıralandırılmaya çalışılmıştır. Popüler müziğin felsefi dayanakları olan kavramlar günümüz yaşama alışkanlıkları çerçevesinde açıklanmaya ve temellendirilmeye çalışıldı. Bunun sonucu olarak popüler müziğin felsefi dayanak ve kavramlarına bakılmıştır.Genel anlamda bu dayanakların altı boş ve temelsiz olduğu iddialarına karşın varolan insan açısından bakılarak güncel bir araştırma yapılmıştır. Günümüzde felsefenin bittiği gibi spekülasyonlar yayılmaktadır. Popüler müziğin felsefi dayanakları ve günümüzdeki etkilerine bakıldığında felsefenin 21. yüzyıl popüler kültürü içinde de yeri ve önemi açıkça görülebilir. Ayrıca, insan yaşamının her konuda felsefeye ve felsefi anlamladırmasına ihtiyaç duyduğunu yeniden hatırlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
The constitution of popular music?s own being area with culture theories, art of life and philosophical bases was discussed. In this way we have possibility to see the conceptual bases of popular music in human life.First of all, the music was investigated because it was the centre of our subject and then a short history of music was given in order to be seen clearly the background of popular music and its concepts. After emergence of popular music was discussed and cultural explanations were accentuated. At the present day?s culture theorists and works of philosophers as chronological and also according to subject were used and lined off. Concepts that belong to philosophical bases of popular music according to living habits of present days were expounded and established firmly. In the wake of that philosophical bases and concepts of popular music was studied and researched.In generally it is claimed that there are no philosophical bases but if we have a look according to human, as an existing, there is a current investigation. Especially nowadays it is believed that philosophy is over. If we have a look to philosophical bases of popular music and its present effects, the importance of philosophy in 21st century also in popular culture can be seen clearly. This subject also reminds the requirement of philosophy and philosophical explanation in human life.