Yeni Türk edebiyatında edebiyat mahfilleri
New Turkish literature literary gathering- places
- Tez No: 287805
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH ANDI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 479
Özet
Bu çalışmada İstanbul'daki on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısından günümüze kadar olan edebiyat mahfilleri tespit edilmiş ve incelenmiştir. Uzun bir süreyi çalışma alanı seçtiğimizden çalışmamızda sağlıklı sonuçlar elde edebilmek için geniş bir kaynak taraması yapılmış, bu amaçla da süreli yayınların birçoğu taranmış, anılar ve diğer kaynak materyaller de dikkatli bir şekilde incelenmiştir. Günümüze yakın bir zamanda kurulmuş olan mahfiller ile ilgili ilk elden bilgi almak amacıyla da o mahfilleri bilen, bu tür mahfillere devam etmiş kişilerle de görüşme ve röportajlar yapılmıştır.Çalışmamız birçok konu ile direkt veya dolaylı yönden ilişki içindedir. Bu yüzden birinci bölümünde kanon/edebiyat kanonu kavramı aydınlatılmış, bu kavramın edebiyat mahfilleri için önemi ortaya çıkarılmış, daha sonra da sırasıyla sanat/kâr hamiliği (patronaj), salon edebiyatı, encümen/encümen-i şuarâlar, mahfil/edebiyat mahfili kavramları incelenmiştir. Mahfil kavramı ile ilgili teorik düzeyde hemen hiçbir bilginin bulunmadığı alanda, çalışma alanımızı bütün belirsizliklerden arındırmak amacıyla da ?mahfil? kavramının bir edebiyat terimi olarak tanımlanmasına ve sınırlarının belirlenmesine çalışılmıştır. Edebiyat mahfilinin oluşum şart ve nedenlerine dikkat edilerek mahfil/edebiyat mahfili kavramı net biçimde ortaya çıkarılmıştır.Çalışmamızın ikinci bölümünde ise Tanzimat'tan günümüze kadar ortaya çıkan edebiyat mahfilleri kronolojik bir şekilde dokuz alt başlık altında incelenmiştir. Üçüncü bölüm ise haklarında çok fazla ayrıntıya sahip olamadığımız diğer edebiyat ortamlarına ayrılmıştır. Sonuç bölümünde genel bir değerlendirme yapılmış, bibliyografya kısmında da yararlanılan kaynaklar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, literary gathering-places from the second half of the nineteenth century till today were identified and analyzed. A broad literature was conducted because we chose a long period to be analyzed and we wanted reach well-grounded findings. With this aim in mind, a great number of journals, memories and other resources were reviewed. Some interviews were given to people who knew and had attended the gathering-places with the purpose of gathering first-hand information.Our study is directly or indirectly related to various subjects. After describing canon/literary canon and putting forward its importance for the literary gathering places, patronage, literature lounge, the council of poets (encümen-i şuara) and gathering-places/literary gathering places concepts were analyzed in the first chapter. We tried to define ?gathering-places? as a literary term and determine its limitations in order to remove the field of study from any ambiguities because there is almost no theoretical information on the term gathering-places. The term gathering-places/literary gathering-places was described briefly with a great attention paid on how and why it formed.The literary gathering-places which have occurred since Tanzimat Reform Era were analyzed chronologically under nine subtitles in the second chapter. The third chapter was allocated to other literary place about which we don?t have adequate details. A general evaluation was made in the conclusion part and the resources utilized were listed in the bibliography.