Çok periyotlu araç rotalama
Multi-period vehicle routing
  1. Tez No: 287816
  2. Yazar: AYFER UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Lojistik servis tedarikçilerinin karşılaştığı problem; değişken talep noktaları, dolayısıyla değişken periyotlu ve değişken kapasiteli araçlar ve personel planlaması gerektiren çok periyotlu araç rotalamasını oluşturmaktır. Bu çalışmanın ana amacı, bu problemleri en iyileyen yöntemi bulmaktır. Bu amaç çerçevesinde, öncelikle konuyla ilgili temel kavramlar, konunun önemi ve daha önce yapılmış benzer araştırmalar üzerinde durulmuş; sonrasında ise, çalışmanın ilk üç bölümünde yer alan teorik bilgiler kullanılarak bir model yaratılmıştır. Bu modeli kullanarak, bir ticaret firmasında uygulama yapılmış ve modelin maliyetleri minimumlaştırma ile üzerindeki etkileri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the problem of logistics service providers are preparing; fluctuating volume with time windows for the demand points, variable vehicle capacities and personnel planning and including outsourcing decisions for tours and drivers. The main purpose of this study is to show the importance of information sharing in a supply chain partnership. First, basic concepts concerned with the topic, the importance of the topic and similar researches that had been conducted are represented; then a model is transformed using the theoretical information in the first two parts of the study. Using this model, an application has been conducted in a trade company and effects of the model over the inventory holding costs been explained.