Haçlı seferleri zamanında Bizans ve batılılar (1096-1204)
Byzantium and the westerners in the time of the crusades (1096-1204)
- Tez No: 287881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHSET KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 441
Özet
Bu tezin amacı, Doğu ile Batı veya Hıristiyanlar ile Müslümanlar arasında yaşanmış bir mücadele süreci olduğu kabul edilen haçlı seferlerini daha yakından etüt etmek, söz konusu serüvenin farklı boyutlarına dikkat çekmek ve konuyla ilişkili olarak, Bizans Devleti'nin durumunu incelemektir. Buna göre, haçlı seferlerine sebep olan muhtemel bütün meseleleri ele aldıktan sonra, Bizans ve haçlıların temas kurdukları ilk andan itibaren, 1204 yılında Doğu Roma İmparatorluğu'nun parçalanarak İstanbul'da bir Latin devletinin kuruluşuna kadar giden bir zaman aralığında cereyan eden ilişkilerin seyrine odaklandık.İlk olarak, Bizans'ın haçlı seferlerinin başlamasında herhangi bir rolü olup olmadığı araştırılmış ve Bizans yönetiminin haçlılara yönelik nasıl bir politika benimsedikleri tespit edilmeğe çalışılmıştır.Daha sonra, Bizans ve haçlılar arasındaki önyargılar, yanlış anlaşılmalar ve kültürel farklılıkların kısa zaman içinde nasıl açık bir çatışmaya dönüşerek mevcut husumetleri daha da derinleştirdiğine dair bir izah aranmıştır. Kendi bünyesindeki bazı sıkıntılarla birlikte Bizans'ın dış politikada artık çözüm üretemez duruma gelmesinin ülkenin zengin topraklarında gözü olan potansiyel düşmanlarını nasıl cesaretlendirdiği ele alınmıştır.Sonuç olarak 1204'te Bizans'ın karşılaştığı akıbetin tesadüfî bir gelişmeden ziyade, aslında çok seneler önce gerçekleşebilecek, tecellisi gecikmiş bir mukadderat olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to study the crusades that are accepted as a process of struggle between East and West or the Christians and Muslims, to call attention to the different points of that adventure and to examine the position of the Byzantine State relating to the matter. According to this, after dealing with the all probable affairs which caused the crusades, we focused on the progress of relations that occured in the period of the time from the first moment to the fragmentation of the Eastern Empire in 1204 and foundation of the Latin Empire in İstanbul.Firstly, it is studied if Byzantine has any role regarding the start of the crusades or not, and tried to identify what sort of politics that Byzantine administration adopted towards the crusaders.Then, it is looked for an explanation about how the prejudices, misunderstandings and cultural differences turned into open conflicts in a short time and increase the exsisting enmities. It is taken up how Byzantine?s position at the point of losting its capability of producing solutions in foreign affairs with some toubles inside the own structure encouredged the potential enemies of state.As a conclusion, it is understood that the destiny which Byzantines faced in 1204 is a fate actually that might been come true many years ago than a fortuitous progress.