Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi örgütsel kimliklerinin Fenomenografik durum çalışmalarıyla analizi
Analysis of the organizational identities of anadolu university?s faculty of economics and administrative sciences and faculty of engineering and architecture by conducting phenomenographic case studies
- Tez No: 287936
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ NEZİRE ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu araştırmanın amacı Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İ.İ.B.F.)'nin ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi (M.M.F.)'nin örgütsel kimliklerini betimlemek ve böylelikle örgütsel kimlik anlamında her iki fakültenin benzer ve farklı yönlerini keşfetmektir. Araştırma kapsamında her iki fakültenin örgütsel kimliği fenomenografik bir yaklaşımla iç paydaşların algılarına odaklanılarak betimlenmiştir. Her iki fakültenin örgütsel kimliklerini detaylı olarak betimleyebilmek için araştırma süreci niteliksel durum çalışmaları şeklinde tasarlanmıştır. Araştırmanın veri elde etme süreci belge ve görüntü kayıtlarıyla desteklenen yarı yapılandırılmış görüşmelerle gerçekleştirilmiştir.Araştırma sürecinde elde edilen bulgulara göre İ.İ.B.F.' nin geçmişinden gelen geleneklere sıkı bir şekilde bağlı, açık ve uzaktan öğretim odaklı, eğitim yönelimli, dış paydaşlarıyla zayıf ilişkileri olan, en iyinin bir alt seviyesinde konumlanmış bir fakülte olarak algılandığı, M.M.F.'nin ise Anadolu Üniversitesi'nin yeni bir fakültesi, akredite olmuş, araştırma yönelimli, konum itibariyle uzak, sosyal boyutu gelişmemiş, üniversite sanayi işbirliklerini geliştirme çabasında olan, alanında öne çıkmış diğer fakülteleri takip eden bir fakülte olarak algılandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to describe organizational identities of Anadolu University?s Faculty of Economics and Administrative Sciences (FEAS) and Faculty of Engineering and Architecture (FEA) and thus to explore the similarities and differences between these two faculties in terms of organizational identity. The organizational identity of each faculty is described with a phenomenographic approach by focusing on perceptions of internal stakeholders. In order to describe each faculties organizational identity thoroughly, the study designed as a qualitative case study. The empirical material of the study is generated by the use of semi structured interviews supported by documents and videos.The results of the study revealed that FEAS is perceived as a faculty strongly tied to its historical background, open and distance education focused, education oriented, loosely interacting with its external stakeholders and it is positioned just below the best, whereas FEA is perceived as the faculty of Anadolu University, accredited, research oriented, geographically far away, socially underdeveloped, the hub of enhancing university-industry collaboration and it should be positioned among the best of its kind.