Aşık Nusret Toruni'nin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri
Aşik Nusret Toruni's life, performance and poems
- Tez No: 287949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 555
Özet
Türk sözlü edebîyatının kökeni olarak kabul edilen ozanlık geleneğinin devamı niteliğinde olan Âşık edebîyatı 16. yüzyıl sonlarında zuhur etmiş olup, âşıklar tarafından günümüze kadar taşınmıştır.Doğu Anadolu'nun en önemli merkezlerinden olan Erzurum'un Narman ilçesine bağlı Samikale köyünde yetişmiş olan Âşık Nusret Yazıcı (Toruni) hayatı boyunca birçok şiir üretmiş ve son yıllarda İstanbul'a göç ile birlikte elektronik kültür ortamını tanıyıp keşfederek burada da bu durumun icrâcısı olmuştur.Bu tez çalışmamızda ÂşıkNusret Toruni'nin hayatı ve edebî kişiliği incelenerek değerlendirilmiş olup, bir kısmı hali hazırda kayıt altına alınabilmiş bir kısmı ise tarafımca ortaya çıkartılan 210 şiiri biçim, içerik, üslûp ve muhtevâ açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Âşık tradition is the continuation of the ozan tradition which is accepted as the root of Turkish oral literature and first appeared in 16th century. It was carried until this time by âşıks.Âşık Nusret Toruni who grew up in Samikale village connected to Narman town which is one of the most important centers in Erzurum of east anatolia created many poems Throughout his life and in recent years with the migration to the İstanbul, he learned and discovered the nature of electronic culture and by taking the advantage of this situation, he became the practitioner.In this our thesis study, the life and literary personality of Aşık Toruni is examined and evaluated. Some part of his poems have already been chained and another part of them have been brought out by me.these 210 poems are examined in terms of form, subject, style and content.