Aile şirketlerinin kurumsallaşmasında stratejik insan kaynakları yönetimi ve firma performansına etkisi
The impact of institutionalization of family business on strategic human resources management and company performance
- Tez No: 445677
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İşletme yönetiminde, sahipliğin, stratejik ya da rutin karar organlarının ve hiyerarşik yapının önemli bir kısmının belli bir ailenin üyelerinden oluşması halinde ailesel yönetim söz konusudur. Aile işletmeleri açısından, sürdürülebilir büyümenin ve kuşaklararası geçişin sağlanabilmesi önemli bir sorun alanını oluşturmaktadır. Aile işletmeleri çevresel değişimlerin hız kazanması ve işletme faaliyetlerindeki karmaşıklığın artması nedeniyle değişen koşulların gereklerine cevap vermekte güçlüklerle karşılaşmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı aile işletmelerinde kurumsallaşma ve kurumsal yönetim ilkelerinin açıklanması, aile işletmelerinde insan kaynakları yönetimi ve firma performansının değerlendirilmesinin yanında aile şirketlerinin kurumsallaşmasında insan kaynakları yönetimi ve firma performansına etkisinin ortaya konulmasıdır. Araştırma, 2016 yılında İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye'nin birçok ilinde faaliyet gösteren ve rastlantısal olarak seçilen 200 aile şirketleri çalışanları ile sınırlandırılmıştır. Yapılan anket çalışmasında 74 soru ile kurumsallaşma, insan kaynakları uygulamaları, firma performansı ve çalışan performansı üzerine sorular sorulmuştur. Araştırma sonucunda görülmektedir ki; aile şirketlerinin kurumsallaşmasına verilen önem ve insan kaynakları uygulamaların varlığı, firma performansını ve çalışan performansını pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In business management, when an important part of the ownership, the strategic or routine decision making bodies, and the hierarchical structure consists of family members, there is a family business at stake. In terms of family businesses, ensuring sustainable growth and intergenerational transition constitutes an important problem. Family businesses have difficulties in meeting the requirements of changing conditions due to acceleration of environmental changes and increase in complexity of management activities. In this context, the aim of the study is to explain the institutionalization in family businesses and the principles of corporate governance; to reveal the impact of institutionalization of family business on human resources management and company performance beside the human resources management and the evaluation of company performance in family businesses. The research has been conducted in 2016, limited to 200 workers of family businesses which operate in several provinces of Turkey particularly in İstanbul, Ankara, İzmir, and were selected randomly. In conducted survey study, 74 questions were asked about institutionalization, human resources practices, company performance and employee performance. In the results of research, it is seen that the emphasis placed on the institutionalization of family businesses and the existence of human resources practices have positive impact on company performance and employee performance.