Âşık tarzı Türk şiirinde muamma ve lugaz
Muamma and lugaz in traditional Turkish love poetry
  1. Tez No: 287950
  2. Yazar: CEVRİYE SEZEN GÖNENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Âşık edebiyatı ve âşıklık geleneği, halk edebiyatı içerisinde önemli bir yere sahiptir. Âşıklık geleneğinde muamma ve lugaz bölümü âşıklar için ayrı kıymet taşır. Muamma âşıkların kabiliyetlerini gösterebilecekleri türlerden bir tanesidir. Bu yüzden muamma asmanın - muamma indirmenin âşıklar arasında oldukça yaygın olduğu görülmektedir. Çalışmamızda muamma ve lugaz türünün âşık edebiyatındaki yerini ve önemini âşıklardan muamma örnekleri vererek göstermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Lover literature and the tradition of Lover have an important place in Popular culture. In the tradition of Lover, the section/ part of muamma and lugaz have other value for Lovers. Muamma is one of the species whic the Lovers can show their ahilites. For this reason, it is awite common among the lovers. In our study, we tried to show the place and importance of the sort of muamma and lugaz in Lover Literature by giving muamma samples(exlamples) from the lovers.