Cultural bridges and flows: African artists of İstanbul
Kültürel köprüler ve akımlar: İstanbul'un Afrikalı sanatçıları
- Tez No: 288009
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÜSTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde, İstanbul'un uluslararası insan göçü trafiğindeki konumunu şehirde yaşayan Afrikalı sanatçıları odağına alarak inceleniyor. Türkiye'nin son dönem göçmen politikalarının, Avrupa Birliği süreci içersinde bu konuda yapılan değişiklikleri ve Türkiyelilerin yabancılara karşı olan tutumlarının, göçmenlerin kalıcı veya geçici yurtları İstanbul'da yaşadıkları sorunlara olan etkisi tartışılıyor. Daha sonra İstanbul'da yaşayan Afrikalı sanatçılara odaklanılarak bu trafiğin, yerli ile yabancının karşılaşmasının kültürel bir çeşitliliği nasıl yarattığı analiz ediliyor. Tezde göçmenlerin kültürel haklarını koruyarak, Türkiye'ye kültürel ve sanatsal anlamda yapabilecekleri katkıyı değerlendiriliyor ve bu katkının güçlendirilmesi için araçlar öneriliyor.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the place of Istanbul in the international immigration traffic by focusing on the African artists, who live in the city. The problems of strangers who settle to Istanbul permanently or temporarily are discussed together with the relation of these problems to the new regulations on immigration which are adopted by the Turkish state according to EU standards and the general attitude of people of Turkey towards the immigrants are questioned. Later, by focusing on the experiences of the African artists who live in Istanbul, an analysis is suggested in order to transform the problems of the migration traffic which enables the encounter of different cultures into an advantage, by which the cultural diversity can be celebrated.