Nusayrilik: Sır ve direniş
Nusayrism: Secrecy and resistance
  1. Tez No: 288024
  2. Yazar: ŞULE CAN
  3. Danışmanlar: DR. SAİME TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma temelde başlıca iki tartışma üzerinden tasarlanmıştır. İlk olarak Nusayri cemaatinin kültürel belleğini nasıl inşa ettiği ve modernleşme ile bu belleğin ve etno-dinsel kimliğin nasıl bir dönüşüm geçirdiği üzerinde durulmaktadır. İkinci olarak bir ?sır? cemaati olan Nusayrilerin modernite ve asimilasyon karşısında aynı zamanda iktidarın ürettiği söyleme karşı ne tür direniş biçimleri geliştirdiği anlatılmaktadır.Tezin ilk bölümünde Nusayriliğin tarihçesi ve inanç sistemi anlatılmaktadır. Arap Alevilik olarak bilinen Nusayriliğin cemaat içerisinde nasıl tanımlandığı ve Nusayri'nin kim olduğu sorusuna yanıt aranmıştır. Tezin ikinci bölümünde ritüeller, anlatılar ve tarihin yeniden kurulması çerçevesinde Nusayri kültürel belleği ve belleğin kimlik oluşumundaki etkisi incelenmektedir. Buna bağlı olarak zaman, mekan ve simgelerin aynı zamanda Nusayriler için büyük önem atfedilen ritüellerin bu belleğin oluşumundaki etkisi ve hatırlama figürleri üzerinde durulmuştur. Tezin üçüncü ve dördüncü bölümünde, ötekiliğin inşası, modernite ve beraberinde asimilasyon politikaları ile etno-dinsel kimliğin referanslarının dönüşerek, Nusayri politik kimliğinin inşası üzerine tartışılmıştır. Tezin beşinci bölümünde Nusayrilikte direniş biçimleri, direnişin neye karşı ve ne şekilde gerçekleştiği anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on two main arguments. Firstly, it includes how Nusayri community constructs its cultural memory and what transformation has occurred in cultural memory and ethno-religious identity through modernization. Secondly, what resistance types Nusayri community-which is a secret society- develops against the discourse of power, modernity and assimilation is discussed.In the first part of this thesis, the brief history of Nusayri community and belief system is explored. The question of how Nusayrism is described within the community is tried to be answered. In the second part, the relationship between identity and cultural memory, which is constructed through rituals, narrations and reconstructing the past, is analyzed. On the other hand; the influence of Nusayri rituals, sacred time and places on memory is one of the basic points in this study. In the third and fourth parts, the construction of othering and Nusayri political identity is discussed considering modernity and assimilation politics and theories. In the last part, resistance in Nusayri community and the issues against whom or what and how this resistance is realized, are questioned.