Greek-Turkish relations from conflict to detente: The passage from realism to neoliberal ınstitutionalism
Ihtilaftan normallesmeye Yunan Turk ilişkiler: Realizmden neoliberal kurumsallasmaya geçiş
- Tez No: 288025
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARRY-ZACHARY G. TZİMİTRAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez Yunanistan ve Türkiye'nin ikili ilişkilerini ve yurt dışı siyasetini incelemektedir.Ayni zamanda 60 yıllık periyotta ki (1950-2001) siyasete de ışık tutan temel düşünceyapısı da incelenmiştir. Amerika ve S.S.C.B. gibi iki süper gücün düşmanlığınınyarattığı kutuplaşma ve soğuk savaş, coğu zaman Türkiye ve Yunanistan' ı son dakikasavaş eşiğine bile getiren ikili anlaşmazlıkları da beraberinde getirmiştir. FakatDemir Perde' nin çöküşü, küreselleşme ve ekonomik liberalleşmenin etkisi ile beraberdaha esnek, liberal ve çok boyutlu politikalara adaptasyon gerekliliği ortayaçıkmıştır. Ekonominin artan rolü ile paralel gelişen birbirine bağımlılık daalternatif bir politika olarak çıkmıştır. Ekonomik işbirliğin, ikili ilişkiler ve politikanlamda da bağları güçlendirdigi söylenebilir. Finans sektörü, enerji sektörü vesosyal platformdaki muazzam gelişmelere rağmen, bu gelişmelerin siyasi karar vermesürecine aynı oranda etkisi olmadığı dile getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the foreign policies and the bilateral relations of Greece and Turkey.In particular, this study examines the basic norms which guided the foreign policies ofGreece and Turkey for a period of almost 60 years (1950-2011). The Cold War and thepolarization created by the antagonism of the two superpowers (USA and USSR)influenced the policies of Greece and Turkey, while many times drove them in bigconflicts with a war to be avoided the last minute. However, the collapse of the IronCurtain in combination with the phenomenon of globalization and economicliberalization imposed the need for the adoption of more liberal, flexible andmultidimensional policies. The increasing role of economy as well as the growinginterdependence between the states emerges as an alternative tool of foreign policy. It isargued that cooperation in economic fields can lead to the improvement of bilateralrelations and enhance cooperation in the political field. Even though outstandingprogress has been made regarding the cooperation in financial, societal and energysectors, the study argues that this rapprochement has not yet brought efficient results inthe foreign policy decision making process.