Teminat mektubu ve teminat akreditiflerinin Uluslararası Ticaret Hukuku açısından değerlendirilmesi
Letters of guarantee and standby letters of credit from the perspective of International Trade Law
- Tez No: 288046
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİLE GÖKYAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Hukuk, Banking, Economics, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Calışmamızın konusunu, ticaret yapan tarafların günümüzde sıklıkla kullandığı teminat mektubu ve teminat akreditifleri oluşturmaktadır. Çalışmamızda ilk önce, teminat mektubu ve teminat akreditifleri; kontrgarantiler ve ticari akreditifleri de içine alacak şekilde Türk ve uluslararası ticaret hukuk kuralları bakımından incelenerek karşılaştırmalı olarak açıklanmaya çalışılmıştır.Ticari hayatın ihtiyaçları doğrultusunda ortak bir hukuki düzenleme oluşturma çabaları neticesinde ortaya çıkan Uluslararası Ticaret Odası'nın yayınlamış olduğu Akreditifler ve Teminat Akreditifleri için UCP600 ve ISP98 sayılı Yeknesak Teamüller de karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.Çalışmamızın son bölümünde ise ispatlamaya çalıştığımız husus olan teminat mektubu ve teminat akreditiflerinin Uluslararası Ticaret Odası'nın 590 sayılı Uluslararası Teminat Akreditifi Uygulamaları (International Stanbdy Practices - ISP98) broşürüne tabi olarak düzenlenmesinin gerekliliği açıklanmaya çalışılmış ve bunun taraflara getireceği faydalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the acceleration of international trade after the 1st World War, letters of guarantee and letters of credit were used more frequently, and due to the new long distance between the trade parties, they were in need of additional security. Eventually, the parties required ``standard?? legal arrangements, rules and regulations to be recognized in each and every country.Taking this requirement as the basis point, this paper?s subject is composed of the frequently used letters of guarantee and letters of credit in the present day. Accordingly, the paper analyses the letters of guarantee and letters of credit in comparison with the Turkish and international trade laws, also covering the counter guarantees and the commercial letters of credit.The paper also analyses the uniform rules for commercial credits (UCP600) and international standby letters of credit (ISP98) brochures, published by the International Chamber of Commerce, which have arisen as a consequence of the efforts to develop a common legal formulation.In the final section, the paper emphasizes the subject that is being defended and proved; the inevitable necessity and the benefits of issuing the letters of guarantee and standby letters of credit, subject to the ICC Publication, nr. 590, International Standby Practices.