Banka teminat mektubu ilişkilerinde tarafların hakları ve borçları
Rights and liabilities of the parties in bank letter of guarantee relationships
  1. Tez No: 963581
  2. Yazar: OĞUZ TIRAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Borcun ifa edilmeyeceğine yönelik duyulan kuşku, insanları teminat arayışına yöneltmiştir. Teminat kurumu, hukuki ilişki içerisinde bulunan taraflara borç konusu edimin gerçekleşeceğine yönelik bir güven tesis etmektedir. Alacaklı, kendisine sunulmuş olan teminat karşılığında kendisi üzerinde doğan yükümlülükleri yerine getirmekte ya da hukuki ilişkiye girmekte çekince duymamaktadır. Zira alacaklı, karşı tarafın kendi edimini yerine getirmemesi durumunda teminat kurumuna başvurarak uğramış olduğu zararın giderilmesini sağlayacaktır. Banka teminat mektupları da bu anlayış çerçevesinde zaman içerisinde uygulamada ortaya çıkmıştır. Nitekim bankalar bir finans kurumu olmaktan öte aynı zamanda birer güven kurumudur. Temel ilişkiden kaynaklanan zararını gidermek isteyen alacaklı, banka tarafından kendisine verilmiş olan teminat mektubu ile ödeme talebinde bulunduğunda banka muhataba ödeme yapmakla yükümlüdür. Bu açıdan banka hem teminatı sağlayan kurum olmakta hem de alacaklının menfaatine oluşan likiditeyi sağlamak suretiyle alacaklıyı rahatlatmaktadır. Bu çalışmada banka teminat mektuplarının hukuki niteliğinin tespiti yapıldıktan sonra teminat mektubu ilişkisinin taraflara sağladığı haklar ve yüklediği borçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The suspicion that the debt will not be fulfilled has led people to seek collateral. The collateral institution establishes a trust in the parties in a legal relationship that the obligation in question will be fulfilled. The creditor does not hesitate to fulfill the obligations arising from it or to enter into a legal relationship in return for the collateral provided to it. Because, if the other party does not fulfill its obligation, the creditor will apply to the collateral institution and ensure that the damage it has suffered is compensated. Bank letters of guarantee have also emerged in practice over time within the framework of this understanding. Indeed, banks are not only financial institutions but also institutions of trust. When a creditor who wants to compensate for the damage arising from the basic relationship requests payment with the letter of guarantee given to him by the bank, the bank is obliged to make payment to the addressee. In this respect, the bank is both the institution that provides the collateral and provides relief to the creditor by providing the liquidity created for the benefit of the creditor. In this study, after determining the legal nature of bank letters of guarantee, the rights provided to the parties by the letter of guarantee relationship and the debts it imposes are examined.