Psychiatric symptomatology, attachment style, and burnout among mental health professionals in Turkey
Türkiye?deki ruh sağlığı çalışanlarının psikiyatrik semptom düzeyleri, bağlanma stilleri ve tükenmişlik seviyeleri
  1. Tez No: 288048
  2. Yazar: EZGİ SONCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT PAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'deki ruh sağlığı çalışanlarının ruh sağlığı profillerini, bağlanma stillerini ve tükenmişlik düzeylerini incelemektir. Araştırma anketini içlerinde psikolog, psikiyatrist, psikolojik danışman, sosyal hizmet uzmanı ve diğer ruh sağlığı çalışanlarından oluşan toplam 245 katılımcı doldurdu. Anketin linki, çalışmanın amacını içeren bir ön yazıyla birlikte Türkiye'deki ruh sağlığı çalışanlarının üye olduğu e-posta gruplarına gönderildi. Anket aynı zamanda Word formatına da çevrilerek İstanbul'daki başlıca hastane, klinik ve psikoterapi merkezlerine gönderildi. Araştırmanın sonuçları Türkiye'deki ruh sağlığı çalışanlarının psikolojik olarak normal gruba göre daha sağlıklı olduğunu göstermiştir. Ruh sağlığı çalışanlarındaki güvenli bağlanma oranı da normal popülasyona göre daha yüksek bulunmuştur. Beklentilerin aksine, çalışma örnekleminde tükenmişlik seviyesi düşük çıkmıştır. Bağlanma stili ile psikiyatrik semptom düzeyi ve tükenmişlik arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Buna ek olarak ruh sağlığı ve tükenmişlik arasında da anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu çalışmada ayrıca psikiyatrik semptomatoloji ve tükenmişliği yordayan faktörler de incelenmiştir. Son olarak araştırmanın sınırlılıkları ve gelecek araştırmalara dair öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate mental health profiles, attachment styles, and burnout among mental health professionals in Turkey. A sample of 245 professionals including psychologists, psychiatrists, counselors, social workers and other mental health professionals filled out the questionnaire. The public link of the survey, together with an introductory statement about the content and purpose of the study, was sent to major email groups joined by mental health professionals. The survey was also converted into a Word format, printed and distributed to major hospitals and counseling and psychotherapy clinics in Istanbul. The findings showed that mental health professionals in Turkey are psychologically healthier than normal comparisons. They also displayed a higher frequency of secure attachment together with a lower frequency of insecure attachment compared to the general population. Contrary to expectations, burnout was not experienced by the sample. Attachment style was significantly related to both psychiatric symptomatology and burnout. In addition, significant correlations between mental health and burnout scores were also obtained. The study further investigated factors that predict psychiatric symptomatology and burnout among mental health professionals in Turkey. Lastly, limitations of this study and implications for further research were discussed.