Some psychosocial correlates of postpartum depression: A longitudinal study
Postpartum depresyon ile ilişkili bazı psikososyal etkenler: Uzun dönemli bir çalışma
  1. Tez No: 288049
  2. Yazar: ÖZLEM TOKER ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE BOLAK BORATAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Gebelik fizyolojik, psikolojik ve sosyal değişimlerin yoğun yaşandığı özel bir dönemdir. Gebeliğin psikolojik ve sosyal yönleri, doğum ve anneliğe geçiş, yaşam şartları ve biçimi, ilişkiler, kariyer ve kadının kendine bakışında radikal değişiklikleri beraberinde getirir. Doğum sonrası dönem, psikolojik açıdan birtakım riskleri barındırır. Depresyon doğum sonrası en sık görülen psikolojik sorundur. Doğum sonrası depresyon doğum sonrası görülen ciddi bir halk sağlığı problemi olarak tanımlanmaktadır. Post-partum depresyon annenin iş yaşamını, sosyal ilişkilerini ve bebekle kurduğu bağı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle, bu çalışmada doğum sonrası ve hamilelik dönemi depresyonuna neden olan risk faktörlerinin araştırılmasını hedeflemektedir. Özellikle evlilik ilişkisi, doğum öncesi depresyon, aile desteği ve yakın ilişkilerdeki bağlanma modeli ile doğum sonrası depresyonun ilişkisi incelenmektedir. Çalışmanın ilk aşamasına Ocak 2009 ? 2010 tarihleri arasında Okmeydanı Eğitim hastanesine periyodik kontrolleri için gelen 128 hamile kadın dâhil edildi. Çalışmanın ikinci aşamasına ise ilk faza da katıla 87 kadın katıldı. Sonuçlar hamilelikteki depresif duygu durumu, aile desteği, eş yardım ve desteği, önceki depresyon tarihçesi ve istenmeyen hamileliğin doğum sonrası depresyon için önemli risk faktörleri olduğunu gösterdi. Sağlık çalışanları, ciddi bir tehdit oluşturan ve zamanında müdahale gerektiren bu probleme karşı hassas olmalıdır. EPDS ölçeğinin rutin hamilelik kontrollerinde uygulanması da risk taraması için yararlı olacaktır. EPDS sonucu 12/13'ün üstünde olanların ileri klinik inceleme için yönlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a special period in women?s life that introduces various immunological, psychological, sociological changes. Biological and social aspects of pregnancy, birth and the transition to motherhood bring a radical alteration in life circumstances, lifestyle, relationships with significant others, career as well as a women?s sense of self. On the other hand postnatal period constitutes a window of risk in terms of psychological disturbances; particularly depressive symptoms might increase among women in this period. Post partum depression (PPD) is a form of depression defined as a serious public health problem which women suffer from soon after having a baby. Post partum depression affects the mothers? social life, professional abilities and relationship with the baby in a negative way. Therefore the present study aims to investigate the possible risk factors for depression in the prenatal and postnatal periods. The study explores the relations between pre partum and post partum depression as well as marital adjustment, prenatal depression, support from family, and attachment patterns the individuals construct in their close relationships. In the first phase 128 pregnant women who applied to The Okmeydanı State Hospital for regular control between January 2009 and 2010 were included the study. In the second phase participants were 87 women who participated in the first phase of the study. The results indicate that depressed mood in pregnancy, family support, care and support from spouse, previous depression history and unplanned baby are significant factors for develop post partum depression. Health care providers should be more sensitive to this problem, which creates a serious threat and appropriate intervention should be applied in time. Another recommendation we?d like to make is that screening tools like EPDS be used in the course of routine pregnancy controls. It can be suggested that women with EPDS scores higher than 12/13 be referred to further clinical examination.