Türkiye'de kurumsal yönetim uygulamaları ve öneriler
Corporate governance in Turkey and recommendations
  1. Tez No: 288056
  2. Yazar: ALİ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİYE YANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tezimizin birinci bölümünde ?Kurumsal Yönetim?in anlamını, tarihçesini,önemini, neden ilgi odağı haline geldiğini ve bu uygulamanın sağladığı yararları açıklamaya çalıştık.Ayrıca bu bölümde Kurumsal Yönetim'in, şirketlerin finansal faaliyetlerine sağlamış olduğu yararları ve etkilerini inceledik.Günümüzde en önde duran Kurumsal Yönetim çalışması olarak değerlendirilen;OECD Kurumsal Yönetim İlkeleri ışığında hazırlanan SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri'nin anlatıldığı ikinci bölümde, Kurumsal Yönetim'in teknik ve teorik detaylarının anlaşılabilmesi için ana hatlarını sunduk.Üçüncü bölümde ise Türkiye'de Kurumsal Yönetim'in uygulanması ile alakalı olarak borsamızda işlem gören şirketlerin tamamına yakınını kapsayacak, genelleme yapılabilip, genel görüşleri yansıtan sonuçlara ulaşılacak özellikteki iki anket incelenmiş olup sonuçları değerlendirilerek sunulmuştur.Türkiye'de Kurumsal Yönetim'in gelişmesine engel olan sebepler verilerek halen görüşmeleri devam eden kanun tasarısı ve çalışmalar incelenerek, önerilere de yer verilmiştir. Çalışmamızda hukuki yaklaşım ve finansal boyut göz önüne alınarak kurumsal yönetim incelenmiştir.Sonuç olarak tezimizde Kurumsal Yönetim İlkeleri'nin yerleşmesini, doğru algılanmasını ve faydalarının anlaşılmasını amaçladık. Ayrıca ülkemizde ve dünyada kurumsal yönetim ile ilgili yapılan çalışmalara ve ilkelerin uygulamasının önündeki engellere değinmek suretiyle ilkelerin daha yaygın kabul görmesine katkıda bulunmayı hedefledik.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis the concept of Corporate Management is clarified in terms of its meaning, history, advantages, importance, and the reasons for being focus of interest. In that chapter the effects of Corporate Management to corporations? financial operations and its improvements are examined as well.In the second chapter Corporate Management Principles of Capital Markets Board, which were written under the light of OECD Corporate Management Principles, are examined and their outline is presented for technical and theoretical details to be clear.In the third part two surveys are reviewed and re-assessed those cover most of the public companies and gives a general aspect regarding the Corporate Management in Turkey The obstacles for Corporate Management in Turkey are also presented and the draft bills are explained with other studies and suggestions given.Consequently this thesis aimed Corporate Management Principles to be settled, conceived and their benefits recognized. An additional objective was to contribute to the acceptance of the Principles with addressing the related difficulties and the studies in Turkey and the world.