The politicization of Kurdish nationalism
Kürt milliyetçiliğinin siyasallaşması
- Tez No: 288057
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT ÖZKIRIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
1990 sonrası Türkiye'de Kürt milliyetçiliği siyasi partiler kanalıyla örgütlenmeye başlamıştır. Kürt milliyetçiliğini referans alan partilerin Türk siyasi hayatına girişi ile birlikte Kürt milliyetçiliği ve Türk milliyetçiliği arasındaki mücadele politik alana kaymıştır. Politik alandaki mücadelenin niteliği, Türk siyasi hayatının sınırları ve partileşmiş olan Kürt milliyetçiliğinin tavrıyla yıllar içinde şekillenmiştir. Temsili mücadele olarak adlandırdığımız Kürt milliyetçiliğinin siyasasallaşması ana akım partiler gibi geleneksel bir yolda ilerlemeyip; Türk siyasi hayatında sosyal hareketlilik yaratarak radikal bir çizgi izlemiştir. Bu tez Kürt milliyetçiliğinin partiler aracılığıyla sürdürdüğü temsili mücadeleyi, tarihi arka planıyla birlikte anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Kurdish nationalism started to organize through the pro-Kurdish political parties in Turkey after 1990. The struggle between Kurdish nationalism and Turkish nationalism shifted towards the political field with the entrance of pro-Kurdish political parties to Turkish political life. The nature of struggle in the political field, has been shaped over the years according to the limits of the Turkish political life and the political attitude of pro-Kurdish political parties. The politicization of Kurdish nationalism which is considered as representative contention does not move along in a traditional way like mainstream parties; they followed a radical line by creating social mobilization in Turkish political life. This thesis explains the representative contention of Kurdish nationalism throughout pro-Kurdish political parties with its historical background.