Performance analysis of Turkish mutual funds and relationship between commissions and performance
Türk yatırım fonlarının performans analizi ve komisyon oranları ile ilişkisi
- Tez No: 288064
- Danışmanlar: PROF. DR. ORAL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalıışmada yatırım fonlarının komisyon oranlarının fon performansına etkisi incelenmiştir. Performans ölçütü olarak fon yöneticilerinin zamanlama ve seçicilik yetenekleri hesaplanılmış, sonrasında bu veriler fonların komisyonları ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak fon yöneticilerinin sadece bir kısmının kaynaklarını performansa çevirme konusunda başarılı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper aims to analyze the performance of Turkish A Type mutual funds in terms of market timing and selectivity, and investigate any possible relationship between the performance and commissions of mutual funds. Drawing on monthly data from 2001-2009, the analysis does not show a strong relation between micro and macro forecasting skills of fund managers and the commission fee rates of the respective funds which implies that not all the fund managers are able to convert extra resources into better forecasts.