Patent havuzlarının rekabet açısından değerlendirilmesi
Evaluation of patent pools in the light of competition
- Tez No: 288063
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Patent havuzları, genellikle benzer pazarda patent sahibi olan rakipler tarafından kurulmaktadır. Patent hakkı sahipleri fikri haklarını patent havuzunda toplamakta ve üçüncü şahıslara ve/veya kendilerine bu havuzu lisans vermektedir. Rakip firmalar kimi zaman birbirlerine karşı açtıkları agresif patent davalarından daha fazla zarar görmemek için, kimi zaman lisans ödemeleri gereken çok fazla firma olduğunda işlem maliyetlerini azaltma için patent havuzuna başvurmaktadırlar.Geçmişte bazı patent havuzlarının rekabeti sınırlayıcı etkileri olduğu kabul edilmiştir. ABD, AB, Japonya ve Türkiye'de yetkili kuruluşlar patent havuzundaki hangi eylemlerin rekabeti sınırladığını belirlemek için kılavuzlar yayınlamışlardır. Günümüzde mevcut ya da muhtemel patent havuzları ile ilgili Türkiye'de faaliyet gösteren yerli ve yabancı teşebbüsler için patent havuzlarının Türkiye pazarındaki rekabete etkileri net değildir. Bu tezde patent havuzlarının hangi durumların rekabeti sınırladığı ve hangilerinin rekabeti arttırdığı incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Patent pools are generally established by the rival patent owners who have patents in the similar market. The patent owners accumulate their intellectual properties in the patent pools and license this pool to the third parties and/or to themselves. Rivals establish the patent pool; sometimes to avoid from the stiff patent law suits that they sue each other; sometimes because of it can increase transaction cost when there are many licensors.In the past, some patent pools are accepted that they have restrictive effects in competition. United States, European Commission, Japan and Turkish authorized organizations published guidelines to clarify the actions which are restricting the competition in a patent pool. The effects of the today?s existing or potential patent pools to the competition in the Turkish market are not clear for the enterprises which have commercial activity in Turkey. This thesis inspects the conditions of the patent pools which are restricting the competition and which are pro-competitive.