Risk ve Getiri: Türk yatırım fonlarının ve hisse senedi piyasasının uluslararası bir karşılaştırması
A study of Turkish mutual fund and securities market and an international comparison
  1. Tez No: 160328
  2. Yazar: PERİHAN İREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİT GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET İREN, Perihan. Risk ve Getiri : Türk Yatırım Fonlarının ve Hisse Senedi Piyasasının Uluslararası Bir Karşılaştırması, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Bu çalışmanın amacı, yatırım fonları portföy değişimlerinin fon performansı üzerinde etkisinin olup olmadığını araştırmak ve fon getirilerini etkileyen risk faktörlerini belirlemektir. Ayrıca, uluslararası çalışmalarda öne çıkan risk faktörlerinin Türk Sermaye Piyasası için hesaplanması ve uluslararası piyasalarla korelasyonlarının incelenmesi çalışmanın ulaşmak istediği diğer bir amacı oluşturmaktadır. Veri seti, Ocak 1998 - Aralık 2003 yılları arasındaki 72 aylık dönemde 82 adet A tipi Değişken Fon, 44 adet A tipi Karma Fon ve 76 adet B tipi Değişken Fon'undan oluşmaktadır. İlk olarak aylık bazda fon portföy yapıları incelenmekte ve portföylerde yer alan menkul kıymetlerin oranlarının aylık bazda değişimleri hesaplanmaktadır. A tipi değişken yatırım fonların ağırlıklı olarak hisse senedi ve ters repoya, A tipi karma yatırım fonlarının ise ağırlıklı olarak hisse senedi, ters repo ve devlet tahvili/hazine bonosuna yatırım yaptıkları ve zaman içerisinde bu menkul kıymetlerin oranlarını artırıp azaltıkları saptanmaktadır. B tipi değişken fonlarının portföy yapılarında ise ters repo oranlarının genel olarak çok değişken olmayan bir seyir izlediği görülmektedir. Portföy değişimlerinin yatırım fonlarının getirileri üzerindeki etkileri üzerine bulgular; A tipi değişken yatırım fonları için hisse senedi oranınındaki değişimin getirideki değişimle doğru orantılı, ters repodaki değişimin ise getirideki değişimle ters orantılı olduğunu göstermektedir. A tipi karma ve B tipi değişken fonlar için, portföy yapısını değiştirmenin fon getirileri üzerinde hiç bir etkisi yoktur. Menkul kıymet getirilerini etkileyen risk faktörleri olarak Fama ve French üçlü faktör modeli dikkate alınmakta ve modelde yer alan üç risk faktörünün yatırım fonları aylık getirilerini açıklama gücü test edilmektedir. Sonuçlar piyasa risk primin önemli bir faktör olduğunu, (defter değeri / piyasa değeri) oranının ve firma büyüklüğünün fonların getirilerini açıklamada yeterli birer değişken olmadıklarını göstermektedir. Ayrıca, piyasa risk primi dışında diğer iki risk faktörü için, Türk sermaye piyasası ile gelişmiş ülke sermaye piyasaları arasında birIll korelasyonun mevcut olmadığı, ancak gelişmekte olan diğer bazı ülke ile korelasyonun var olduğu çalışmanın ulaştığı diğer önemli bulgulardır. Anahtar Sözcükler Risk, Getiri, Yatırım Fonları, Portföy Yapısı, Üçlü Faktör Modeli
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT İREN, Perihan. Risk and Return : A Study of Turkish Mutual Fund and Securities Market and An International Comparison, Master Thesis, Ankara, 2005. The aim of this study is to determine the risk factors that affect the mutual funds' returns and to test whether asset allocation has an impact on portfolio performance or not. Data used in the study are obtained from Capital Markets Board of Turkey. The data set consists of 82 A type variable mutual funds, 44 A type mixed mutual funds and 76 B type variable mutual funds for the period between January 1998 - December 2003. Initially, asset allocation of mutual funds has been investigated and the percentage amount of changes in the portfolio mix of the funds has been determined. As far as the findings about the effects of changes in the portfolio mix on the portfolio return are concerned, a relationship between these two variables cannot be found for A type mixed funds and B type variable funds. However, the results for A type variable funds pointed a direct relationship between the change in the amount of common stock in the portfolio and the change in the fund return and an inverse relationship between the change in the amount of reverse repo and the change in the fund return. Following these analyses, Fama and French's three factor model is used to test the explanatory power of three risk factors in the model. The results have shown that market risk premium is an important factor to explain the fund returns, however book-to-market value and firm size do not have enough impact on returns. Moreover, it is concluded that for three risk factors other than market risk premium, there is no correlation between Turkish capital markets and developed country capital markets. In addition, there is actually a correlation between Turkey and developing country markets for all three risk factors. Key Words Risk, Return, Mutual Funds, Asset Allocation, Three Factor Model.