CISG uygulamasında sözleşmenin ihlali halinde alıcının hakları ve özellikle alıcının tazminat talep etme hakkı
Buyer?s remedies, particularly buyer?s claim of damages in case of a breach of contract under the CISG
- Tez No: 288065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM MÜRİDE ATAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Milletlerarası Satım Sözleşmelerine İlişkin Birleşmiş Milletler Antlaşması (CISG) Uygulamasında sözleşmenin ihlali halinde alıcının hakları ve özellikle alıcının tazminat talep etme hakkı konulu bu tez ile CISG rejiminde sözleşmenin satıcı tarafından ihlal edilmesi üzerine alıcının sahip olduğu hakların neler olduğu ve bu bağlamda özellikle alıcının tazminat talep etme hakkının kapsamı, içeriği ve sınırlarına ilişkin düzenlemelerin takdim edilmesi amaçlanmıştır. 11 Nisan 1980 tarihinde Birleşmiş Milletler bünyesinde Viyana'da toplanan konferans sonucunda kabul edilip 1 Ocak 1988 tarihinde yürürlüğe giren ve bugün 76 ülkenin taraf olduğu CISG düzenlemesi dünya üzerinde yeknesak bir satım hukukunun oluşturulmasına büyük katkıda bulunmuş ve common law ile civil law hukuk sistemlerini aynı potada eritme gayesine özgülenmiştir. Bu bakımdan Antlaşma ulusal hukuklardan mümkün olduğunca bağımsız şekilde kaleme alınmış ve ülkemiz hukuku dahil olmak üzere çeşitli ulusal hukuklara yabancı bir takım önermelerde bulunmuştur.Tezimizin amacına ulaşılması adına CISG düzenlemesi takdim edilmiş ve aynı zamanda milletlerarası doktrin ve çeşitli ülke yargı mercileri tarafından Antlaşma rejiminin ne şekilde yorumlandığı konusunda tespitlerde bulunulmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte milletlerarası satım sözleşmeleri bakımından 2011 yılından itibaren Türk hukukunun bir parçası olarak yeni bir düzen getirecek olan CISG sistemi ve özellikle tazminat rejiminin Türk hukukundan farklı temellerde yükselmesi ve önermeler içermesi sebebiyle her iki sistemin satım sözleşmesinin ihlali halinde alıcının sahip olduğu talep hakları ve özellikle tazminat talep etme hakkı bakımından karşılaştırılması yoluna bilinçli olarak başvurulmuştur.Çalışmanın sonucunda CISG ile Türk hukukuna getirilecek yeni düzenin ne gibi etkileri olabileceği üzerinde durulmuş ve karşılaşılabilecek sorunlar üzerinde çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis of which the subject is the buyer?s remedies and particularly buyer?s claim of damages upon the seller?s breach of contract under the United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG) is to introduce the buyer?s remedies and particularly the scope, content and limitations of the buyer?s such claim upon the seller?s breach of contract under the CISG regime. CISG, which was entered into force on January 1, 1988 after adopted in Vienna Conference held within the United Nations on April 11, 1980 and to which 76 states are party as of today, has been contributed to the establishment of a world uniform sales law and has been devoted to fuse the common law and civil law systems. In this respect, the Convention was drafted as independent from the national laws including our law system as possible and raised unfamiliar hypothesises.For realizing the purpose of the thesis, the CISG system has been introduced and concurrently it has been tried to determine how the Convention?s regime is interpreted by international doctrine and various judicial authorities. Furthermore, since CISG and particularly its damages regime, that is to be part of Turkish law regarding the international contracts as of 2011, and Turkish law stem from different legal grounds and contain different hypothesises; it has been consciously preferred to compare the referred two systems concerning the buyer?s remedies and particularly buyer?s claim of damages upon the seller?s breach of contract.In conclusion of the work, the possible effects of CISG on Turkish law have been emphasized and some findings have been highlighted on prospective problematic issues.