The construction of the self: Self as a mere imputation through the symbolic, identity and the practice of freedom
Benliğin yapılandırılması: Safi benlik yapısının sembolik, kimlik ve özgürlük pratiği üzerinden isnâdı
  1. Tez No: 288067
  2. Yazar: GÜZİN AYŞE YENER
  3. Danışmanlar: AR.GÖR. BÜLENT SOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı tanımlayıcı ve kuralcı Batı düşüncesi ve öznelliği üzerinden `benlik' kavramı ve problematizasyonuna kritik bir bakış açısı ve analiz sunmaktır. Freud, Lacan ve Foucault'un özne, benlik ve bilinç teorileri; Budist bakış açısının zihin ve bilince dair geliştirdiği karşı-analiz ile birlikte kullanılarak Batı düşüncesinde içsel olarak bulunan ve aslen kimlik yapılarının bir alt formu olan benlik ve öznelliğin Batı tarzı nesnelliği ve onun üzerinden işleyen güç ve iktidar mekanizmalarına karşı geliştirilen özgürlük pratiklerini desteklemede ve açıklamada yetersiz ve yapay olduğu savı üzerine tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an endeavor to present a critical analysis and discussion of the descriptive and prescriptive aspects of the problematization of the self in the Western thought and subjectivity. We argue with the help of self and consciousness theories of Freud, Lacan and Foucault and also with the counter-analysis of the Buddhist perspective of the mind that the conception of the self and subjectivity inherent in the Western thought as a sub-form of identity are artifactual and inadequate of supporting and providing an explanation of the practices of freedom against the Western objectivity and its functioning of power.