BK PEG Ayrık örten çift yıldızının fotometrik incelenmesi
  1. Tez No: 28808
  2. Yazar: YALÇIN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ TÜFEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
i ÖZET Yüksek Lisans Tezi BE PEC AYRIK ÖRTEH ÇİET YILDIZIMI» EOTOMETRÎK ÎHCELEHHESİ Yalçın KAYA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Astronomi ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı Danışman : Prof Dr. Zeki TÜFEKCİO?LU 1993, Sayfa : 50 Jüri : Prof.Dr. Zeki TÜFEKCİO?LU Prof.Dr. Cemal AYDIN Prof.Dr. Ömür GÜLMEN Ankara Üniversitesi Ahlatlıbel Göziemevfnde 1992 yılının Ağustos-Kasım ayları arasında toplam 35 gece yapılan BK Peg (BD+25° 5003)'in fotoelektrik gözlemlerinden U, B ve v" bandlarmdaışık ve renk eğrileri elde edilmiştir. Işık eğrilerinde evre kayması görülmüş ve üç yeni minimum zamanı elde edilip 0-C anali2i yapılarak Popper'ın (1981) verdiği ışık elemanları düzeltilmiştir. Işık eğrilerine, sistem parametrelerinin bulunması amacı ile küresel model kabulleri altında geliştirilen, kuramsal ışık eğri programı ayrı ayrı uygulanarak analiz edilmiştir. Programda, örtülme fonksiyonu için yıldız disklerinin parlaklık dağılımlarının Eourier transformlarmın büklüm (convolution) integrali ve yıldız diskleri üzerindeki parlaklık dağılımı için de doğrusal kosinüs kenar kararma yasası kullanılmıştır. Çözümlerde Al-Naimy'den (1978) alman F8 tayf türü anakol yıldızlarına ait u(U)=0.767, u(B)=0.784 ve u(V)=0.613 kenar kararma katsayıları kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Ayrık örten çiftler, BK Peg'in fotometrik analizi.
Özet (Çeviri)
il ABSTRACT Master's Thesis A PHOTOMETRIC STUDY Of THE DETACHED ECLIPSING BINARY BE PEG Yalom KAYA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Astronomy and Space Sciences Supervisor : Prof.Dr. Zeki TÜT EKCİ0GLU 1993, Page: 50 Jury : Prof J>r. Zeki TÜZEKCİO&LÜ Prof.Dr. Cemal AYDIN Prof.Dr. Ömür GÜLMEN The photoelectric light curves of the detached eclipsing binary BK Peg (BD +25° 5003) were observed total 35 nights between the months August-November 1992 at Ankara University Observatory. The light and color curves are obtained graphically in U, B and V bands. ¥ith the aid of 0-C analysis There used the ne^ three times of minima. the light elements given by Popper (1981) is corrected end the nev/ light elements of BK Peg is obtained. The photoelectric light curves of BK Peg are analysed under the adoptions of spherical model. We employed theoretical limb-darkening coefficients in the solutions, taken from Al-Naimy (1978). Key Yords : Detached eclipsing binaries, a photometric study of BK Peg.