The history and growth of Islamic banking in Turkey: Comparison with the conventional banks
Türkiye'de İslami bankacılığın tarihi ve gelişmesi: Geleneksel bankalarla mukayesesi
- Tez No: 288090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN CANSIZLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez Türk bankacılık sisteminde Katılım bankacılığı olarak bilinen niş sektörün daha yakından incelenmesi amacıyla yazılmıştır. İlk bölümde, İslami bankacılığın özet tarihi hakkında bilgiler sunulmuştur, akabinde temel prensipler ve ürünler anlatılmıştır. Devam eden bölümlerde, Türkiye'deki Katılım bankacılığının gelişimi incelenerek, Katılım bankalarının ticari bankalara kıyasla maruz kaldıkları risk ve yönetimi açısından olumlu ve olumsuz yönleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is written in order to examine more closely the niche sector of Turkish Banking System which is known as Participation Banking. In the first stage, the information are provided regarding the brief history of Islamic banking, then the fundamental principles and products are explained. In further sections, this paper explores the evolution of the participation banks in Turkey and the difference in terms of risk exposures and management are given with about positive and negative aspects of the participation banks comparison with the commercial banks.