Maternal emotion regulation, socio-economic status and social context as predictors of maternal emotion socialization practices
Annelerin duygu sosyalizasyonu davranışlarının belirleyicileri olarak kendi duygularıyla baş etme becerileri, sosyo-ekonomik düzey ve sosyal bağlamın rolü
  1. Tez No: 288098
  2. Yazar: FULYA AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÇATAY ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, annelerin duygu sosyalizasyonu davranışlarını etkileyen faktörlerden annelerin kendi duygularıyla baş etme becerileri, sosyo-ekonomik düzey ve sosyal bağlamın rolü araştırılmıştır. 3-6 yaş arası çocuğu olan toplam 73 anne ile görüşmeler yapılmıştır. Duygu sosyalizasyonu davranışları; annelerin doldurduğu Annelerin Duygusal Stilleri Ölçeği (MESQ) ve bu çalışma için oluşturulan 8 senaryonun yer aldığı resimler olmak üzere toplam iki yöntemle ölçülmüştür. Resimler hikâyelere eşlik etmesi ve annelerin tarif edilen senaryo ile çocuğun duygu ifadesini görselleştirmelerine yardımcı olması için çizilmiştir. Her bir duygu için biri özel bağlam (sadece çocuk ve aileden bir kişinin yer aldığı resimler) ve diğeri sosyal bağlam (anne ve çocuğu arkadaşlar veya akrabalar gibi bir topluluk içinde gösteren resimler) olmak üzere iki farklı resim oluşturulmuştur. Katılımcı anneler ayrıca Ebeveynlerin Duygu Yönetimi Ölçeği (PEMS) ve Çocuklar için Kısa Mizaç Ölçeği'ni (STSC) doldurmuşlardır. Sonuçlar, annelerin eğitim düzeyleri ve kendi duygularıyla baş etme becerilerinin, çocukları için uyguladıkları duygu sosyalizasyonu stratejileri üzerinde önemli etkisi olduğunu göstermiştir. Kendi duygularıyla baş etme becerileri iyi olmayan annelerin, çocuklarının duygularını desteklemeyen stratejileri daha sık kullandığı ve çocuklarını esnek olmayan ve tepkisel mizaç özeliklerine sahip olarak nitelendirdikleri ortaya çıkmıştır. Eğitim düzeyi yüksek olan annelerin çocuklarını daha az cezalandırma eğiliminde oldukları ve onları duygularını ifade etme konusunda daha fazla cesaretlendirdikleri bulunmuştur. Ayrıca sosyal bağlamın bazı sosyalizasyon davranışlarının kullanımını etkilediği görülmüştür. Beklenilenin aksine, sosyal bağlamda problem odaklı stratejiler ve duygu ifadesini cesaretlendirme stratejileri daha sık kullanılırken, cezalandırıcı stratejiler özel bağlamda daha fazla kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to explore the role of maternal emotion regulation, socio-economic status and social context on maternal emotion socialization practices. Total of 73 mothers with 3-6 years old children were interviewed. Emotion socialization practices were measured by both Maternal Emotional Style Questionnaire filled out by mothers and 8 hypothetical vignettes constructed for this study. Vignettes depicted children in different situations experiencing the emotions of happiness, sadness, fear and anger. For each emotion there were two different vignettes, one private (including only the child and a family member) and one public (depicting the child and the mother with others such as friends, relatives). Pictures were drawn to accompany the vignettes and to help the mothers visualize the depicted scenario and the emotional expression of the child. Participating mothers also filled out The Parental Emotion Management Scale (PEMS) and The Short Temperament Scale for Children (STSC). Results showed significant effect of maternal education and mother?s own emotion management style on the emotion socialization strategies they used with their children. Mothers who had higher emotional dysregulation used higher levels of non-supportive strategies and evaluated the temperament of their children as more inflexible and reactive. Mothers with higher education level had a tendency to punish their children less and to encourage them to talk more about their emotions. Social context was also found to influence the usage of some of the socialization practices. Contrary to expectations punitive reactions were used more in the private context, while problem-focused strategies and expressive encouragement were utilized more in the public context.