Vision and illusion: Perception of blindness in literature
Görmek ve yanılmak: Edebiyatta körlük algısı
  1. Tez No: 288106
  2. Yazar: SELEN ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Edebi metinlerde körlüğe ve kör karakterlere sıklıkla rastlanıyor, fakat genellikle onları tanımlamak için olumlu veya olumsuz birtakım klişelere başvuruluyor. Sarsılmaz gerçeklere dayanır gibi gözükse de, körlük algısının oluşumunda metaforların payı büyük. Bu sebepten ötürü de, bu konuda aslında yeterince bilgi sahibi olunmadığı ve adaptasyon eksikliği yaşandığı gözlerden kaçıyor.H.G.Wells'in ?Körler Ülkesi? ve José Saramago'nun Körlük'ü bize aynı senaryoyu farklı sonuçlarla sunan iki edebi eser. Görme duyusunu kaybetmiş bir topluluk içerisinde bu duyuya sahip tek kişinin kaderini sorgularken, görenlerin körlük hakkında ne kadar karamsar bir bakış açısına sahip olduğunu ortaya koyuyorlar. Ancak, bunun dışında ortaya koydukları bir şey daha var: Körlük gibi fiziksel farklılıkların bir ?engel? haline gelmesinde ve duyular arasında bir hiyerarşinin doğmasında kültürel alışkanlıkların çok önemli rol oynadığı.Bu çalışmada hedeflenen, iki edebi eseri, Wells'in hikâyesi ve Saramago'nun romanını karşılaştırmak ve farklılaştıkları noktalardan yola çıkarak körlük algısına yakından bakmaktır. Her iki metin de mecazi bir körlüğün eleştirisini sunmakla beraber, fiziksel bir körlüğü konuya nasıl ve ne ölçüde dahil ettikleriyle ayrılmaktadır. Metaforlar insanları fiziksel körlüğün gerçekliğinden uzaklaştırıyorsa, metaforik öğeler taşıyan edebi metinler nasıl ele alınmalıdır? Algı nasıl etkilenebilir ve edebiyat bu süreçte nasıl bir rol oynayabilir? Birinci ve ikinci bölümlerde çeşitli çalışmalara değinilierek konuyla ilgili genel bilgi verilmekte, üç ve dördüncü bölümlerde ise bu sorulara yanıt aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
Blindness and blind characters are fairly common in literary texts; however, they are mainly depicted through positive or negative clichés. Though it seems to depend upon irrefutable truths, the perception of blindness is shaped to a great extent by metaphors. What is obscured by this fact is that there is a lack of information and adaptation regarding this particular matter.?The Country of the Blind? by H.G. Wells and Blindness by José Saramago present us the same scenario, yet with different results. While questioning the fate of the only seeing person in a blind community, they reveal how pessimistic the perspective of the sighted on blindness is. However, there is one other thing that they also reveal: The importance of the part cultural habits play in transforming physical differences such as blindness into ?disabilities? and bringing forth a hierarchy between senses.What this study aims is to compare Wells?s story and Saramago?s novel, and in the light of their differences take a closer look at the perception of blindness. Despite the fact that both texts criticisize a metaphorical blindness, they diverge when it comes to how they embrace physical blindness. If metaphors lead people away from the reality of physical blindness, how should literary texts bearing metaphorical elements be analyzed? How can perception be changed and what might be the role of literature in this process? While the first two chapters provide background information through recent discussions in the area, the third and fourth chapters focus on finding answers to these questions.