Comparison of simple sum and Divisia monetary aggregates using panel data analysis
Basit toplam ve Divisia parasal büyüklüklerinin panel veri analizi kullanarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 288107
  2. Yazar: SEDA UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADULLAH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Finansal yeniliğin, 1980'lerin liberalleşme sürecinde büyüme ve işsizlik gibi önemli hedef değişkenler ile parasal büyüklükler arasındaki tarihsel ilişkinin istikrarını bozarak basit toplam parasal toplama yönteminin performansını olumsuz yönde etkilediği literatürde belgelerle açıklanmıştır. Bu tezde, alternatif bir toplama yöntemi olan Divisia parasal büyüklüklerin basit toplam yöntemine kıyasla daha üstün bir performans sergilediğine vurgu yapılmıştır. ABD, İngiltere, Japonya ile Euro Bölgesi için hazırlanan basit toplam ve Divisia parasal büyüklükler, 1980 ve 1993 yılları arasındaki üçer aylık dönemler halinde incelenmiş ve bu incelemede biri panel veri analizi, diğeri ise zaman serisi verilerinin kullanıldığı bir sistem hesaplaması (Görünüşte İlişiksiz Regresyon ? SUR analizi) olmak üzere iki ayrı test metodolojisinden yararlanılmıştır. Sistem parametreleri SUR yöntemi ile hesaplandıktan sonra panel yöntemine geçilmiş ve birkaç panel birim kök testi ile panel verisinin durağan olup olmadığına bakıldıktan sonra basit bir Keynezyen para talebi fonksiyonunda, Divisia parasal büyüklükleri ile gelir ve faiz oranları arasındaki uzun vadeli ilişkinin varlığını test etmek üzere birtakım gelişmiş panel eşbütünleşme testleri uygulanmıştır. Bulgular, Divisia parasal büyüklükleri ile (reel GSYİH ile ölçülen) gelir ve faiz oranları arasında uzun dönemli bir ilişkinin varlığına işaret etmekte olup, söz konusu bu değişkenler arasındaki ilişkinin, basit toplam parasal büyüklükler, gelir ve faiz oranları arasındaki ilişkiden çok daha güçlü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is well documented that financial innovation has led to poor performance of simple sum method of monetary aggregation destabilizing the historical relationship between monetary aggregates and ultimate target variables like rate of growth and rate of unemployment during the liberalization period of 1980s. This thesis tries to emphasize the superiority of an alternative method of aggregation over the simple sum method, namely Divisia monetary aggregates, taking advantage of two testing methodologies, one of which is the system estimation (Seemingly Unrelated Regression (SUR)) using time series data and the other is the panel data analysis for United States, United Kingdom, Euro Area and Japan for the period between 1980Q1 and 1993Q3. After estimating the parameters of the system through SUR method, I have proceeded with the panel procedure and investigated the order of stationarity of the panel data set through several panel unit root tests and performed advanced panel cointegration tests to check the existence of a long run link between the Divisia monetary aggregates and income and interest rates in a simple Keynesian money demand function. Findings revealed that there exists a long run link between Divisia monetary aggregates, income (measured by real GDP) and interest rates and the relationship between these three variables is relatively robust when compared to the link between simple sum monetary aggregates, income and interest rates.