Empirical investigation of foreign direct investment and its impacts on economic growth for OECD countries in Europe
Yabancı direk yatırımların ve onların ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin Avrupa bazlı OECD ülkeleri üzerinde ampirik incelenmesi
- Tez No: 288139
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Son yirmi yıldır dünyada artan küreselleşme etkisi ile yabancı direk yatırımlarda çok hızlı büyüme olmuştur. Neredeyse bütün ülkeler, yabancı direk yatırımların olumlu etkileri olduğuna ve ülkelerinde büyümeye sebep olduğuna inanmaktadırlar. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye ve Avrupa'daki yabancı direk yatırım tecrübelerini kullanarak, bu konunun bütün yönleriyle daha iyi anlaşılmasıdır. Bu çalışmanın, politikacılar ve ekonomistlerin kararlarına ışık tutacağını düşünmekteyiz.Yabancı direk yatırımlar, ekonomik büyüme ve kur değişiminin ekonometrik analizi için kullandığımız eşzamanlı denklem sistemleri çözümüyle, yabancı direk yatırım konusundaki literatüre yeni bir yaklaşımda bulunmaktayız. Aynı zamanda, modelde kullandığımız finansal kriz zamanlarını bulmak için, VaR tekniğini kullanarak yeni bir uygulamada bulunduk.Çalışma sonunda çıkan regresyon sonuçları, yabancı direk yatırımların pozitif olarak, birim işçilik maliyetine, volatiliteye, finansal krizlere, politik risklere, büyümeye, ekonominin dışa açıklık oranına, ve nüfusa bağlı olduğunu istatiksel olarak gösterdi. Öte yandan, yabancı direk yatırımların, bir önceki yılın yabancı direk yatırımlarından, toplam talep ve kur değişiminden negatif olarak etkilendiğini istatiksel olarak işaret etti. Çalışmamızda, yabancı direk yatırımlar, büyüme ve kur değişimi arasında karşılıklı çift yönlü bir ilişki olduğu görüldü. Bağımlı değişkenlerin birbirleri ile çift yönlü ilişki sorunu ve ülke etkileri çözüldükten sonra, yabancı direk yatırımların büyüme üzerinde bir etkisi olmadığı, aksine negatif etkisi olduğu görülmüştür. Uzun dönemde, yabancı direk yatırımların, şuanki teknoloji üzerinde olumlu etkisi olmasına rağmen, lokal şirketlerin yeni teknoloji geliştirmesini engellediği görülmektedir. Bu yüzden çok uzun dönemde, yabancı yatırımların ülke ekonomisi üzerindeki etkisi, zannedildiği gibi pozitif olmayabilir.
Özet (Çeviri)
Increased globalization over the last two decades has caused an incredible increase in Foreign Direct Investment (FDI). Nearly all countries almost agree that FDI can bring substantial benefit to their economies, and it is widely considered that inward FDI promotes economic growth. The current study aims in overall to provide better understanding of the process and prospects of Turkey and European countries? experience in inward FDI. It tries to shed light on economists? and policy makers? views.We apply a new approach to FDI literature by using econometric analysis of a simultaneous system of equations of FDI, growth rate (GRWR) and change in Real Exchange Rate (cRER). We also develop a new approach to find financial crisis dummy parameters for our model equations by using Value at Risk (VaR) techniques in cRER.The model supports the view that FDI depends positively on unit labour cost, volatility, financial crisis, political risk, GRWR, openness and population of the countries. On the other hand, lagged FDI, total demand and cRER negatively affect FDI. In our study, we see that there is statistically significant bi-directional relationship between FDI, GRWR and cRER. After controlling simultaneity and country specific effects, we found that there is a negative effect of FDI on GRWR (no any convergence effect). Our long term spillover effect result implies that FDI improves the countries? current technologies but deteriorates the ability of creating new technologies by locals. Therefore, in the very long term, the benefit of FDI on the economy may not be positive as supposed.