Somali'de siyasal yolsuzluk olgusu
The phenomenon of political corruption in Somalia
  1. Tez No: 609296
  2. Yazar: YAHYE OSMAN MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK ÖZKAL SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Somali, 1991 yılındaki iç savaş sonrasındaki çöküşü müteakiben, yaklaşık otuz yıldır etkili bir hükümet olmaksızın yönetilmektedir. O zamandan beri ülke, destek gören uygun ve işlevsel bir merkezi hükümet olmamasından yakınmaktadır. Etkin bir anayasa ve yasal çerçevenin olmayışı, çatışmalar ve güvenlikli bir ortamın olmaması, kamu suistimali ve siyasal yozlaşma akabinde yoksulluk ve mali istikrarsızlık getirmiştir. Güçlü anayasal mekanizmaların ve yolsuzlukla mücadele komitesinin tesis edilmesi, geçmişte siyasal krizin ortadan kaldırılması alkış toplamıştır. Temelde, bireyden topluma kadar ortak menfaatlerine zarar veren, gelişmemiş yönetsel sebep olan ve ülkenin ekonomik ve yönetsel yapının geleceğini dahi olumsuz etkileyen“Siyasal Yolsuzluk”hakkında yapılan birçok araştırma yapılmaktadır. Somali'deki siyasal yolsuzluk ve bunun Somali yönetsel yapısının ve ekonomik büyümesi üzerindeki yansımasının ortadan kaldırılmasının etkileri ve sonuçları konusunda gözleme dayalı araştırmaya çok az önem verilmiştir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, nitel araştırma yöntemi kullanımıyla, siyasal yozlaşmanın farklı biçimlerinin Somali'deki yönetsel yapının ve ekonomik büyüme üzerine, dolaysız ve dolaylı etkilerini belirlemek ve bunları araştırmaktır. Bu çalışma deterministik olarak, konu edindiği olaylara neden-sonuç ilişkisi üzerinden bakacaktır ve ekonomik büyüme unsurları üzerinde, ülkedeki yabancı yatırım, istihdam, gelir, refah ve GSYİH gibi alanlar üzerinde siyasal yozlaşmanın etkilerini incelemiştir. Yedi sorunun vurgulandığı çalışma, farklı devlet sektörleri ve diğer sosyal örgütlerde çalışan kamu çalışanları, emekliler, sosyal örgütler, Türkiye'de yaşayan Somali sivil halkı ve Somali'nin Türkiye Konsolosluğu'ndaki memurlar olmak üzere toplam otuz kişi ile gerçekleştirilmiştir. Tezin içeriğinin analizi, temellendirilmiş teori (Ground theory) ışığında faktörlerin eksiltilmesi ve nitel yöntem ile gerçekleştirilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme (Semi-structured interview) ve yorumlanmış analiz gibi görüşme teknikleri kullanılmıştır. Bundan başka, deneysel sonuçlar, siyasal yolsuzluk boyutları arasında ve bunlarla GSYİH arasında güçlü ara bağlantılar olduğunu göstermiştir. Nihai sonuçlar, Somali'de siyasal yolsuzluğun, GSYİH ve sonrasında varlık ile gelirin ve son olarak da yoksulluğun takip ettiği, istihdamın önündeki iç rahatsızlıklardan biri olarak yüksek oranda olduğunu ortaya sermiştir. Bu tezin sonucu, Somali'de siyasal yolsuzluk ve ekonomik büyüme arasında ters bir orantılı ilişki olduğunu gösteren deneysel bir incelemeden çıkmaktadır. Bu araştırmada siyasal yolsuzluğun, ekonomideki büyüme ve yönetsel yapısının etkisi Somali için araştırılmıştır. Siyasal yolsuzluğun üzerindeki yapılan araştırmalarda siyasal yolsuzluk olgusunun ekonomik büyüme üzerinde pozitif etkisi olduğunu savunan fikirlerin yanı sıra olumsuz etkilediği de savunulmaktadır. Buradan hareketle Somali'de siyasal yolsuzluğun ekonomik büyümeyi nasıl etkilediği analiz edilmiştir ve araştırmanın neticesinde elde edilen veriler ve bilgilerde bu argümanı destekler nitelikte görülmüştür. Ampirik araştırma sonuçlar, Siyasal Yolsuzluk entegrasyonun boyutları ile ekonomik büyüme ve yönetsel yapının arasında bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Somali'de bazı bölgeler, ekonomik, bürokratik ve siyasal sistem nedeniyle faaliyet gösteren işletmeleri etkilemiş ve siyasal yolsuzluk nedeniyle bu işletmeler ülkenin büyümesine etkili bir şekilde katkı sağlamamıştır. Son olarak, mevcut çalışma, birbiriyle sık sıkıya bağlı oldukları ve hepsi de ülkenin ekonomik ve yönetsel yapısını olumsuz yönde etkiledikleri için siyasal yolsuzluğu ortadan kaldırmak ve ekonomik ve yönetsel yapıları birlikte geliştirmeyi önermektedir. Bu çalışmanın temel bulguları, siyasal yolsuzluğun, Somali sosyo-ekonomik ve yönetsel yapılarının faaliyetleri üzerinde güçlü ve negatif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca deneysel sonuçlar, siyasal yolsuzluğun farklı türleri ve bunlar ile ekonomik ve yönetsel yapının arasında güçlü karşılıklı ilişkiler ile etkileşimlerin olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, iç bütünleşme ekonomik büyümesinin türleri üzerinde en yüksek etkiye sahip olduğunu, ardından rüşvet bütünleşme, sonra kayırmacılık ve en son olarak da zimmete para geçirme olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Somalia has been operational for nearly thirty years without an effective government following the collapse of the state in 1991 after a civil war. Since then, the country has suffered from the absence of a proper and functional central government contributed to among many factors; lack of effective constitution and legal framework, conflicts and insecurity, public abuse and political corruption, which in return brought poor economic growth and financial instability. The installation of strong constitutional mechanisms and strong anti-corruption committee has in the past been applauded for the eradication of political corruption. In regardless, the world has givingvery little attention thus far been given to the empirical investigation on the impact and outcome of successful eradication of political corruption and its reflection on the economic and social development growth in Somalia. Therefore, the objective of this study is to identify and explore the direct and indirect impact of various forms of political corruption on economic growth in Somalia using qualitative case study design. The current study is considered as a causality study and it investigates the effects of political corruption forms on the elements of economic growth such as foreign investment, employment, income, wealth and GDP in the country. The study applied use of seven questions, interviewing thirty persons from different sectors of public officials and sivil society, present public workers, retirement workers, Somali community in Turkey, and officials in Somalia's consulate in Turkey. The principal component analysis was performed by factor reduction and qualitative study through use of ground theory. Interview techniques such as semi-structured interview and interpreted analysis were conducted. The principal result of this study reveals that political corruption has strong negative and significant influence on the economic growth in Somalia. Furthermore the empirical results indicated that there are strong inter-relationships and interactions among the dimensions of political corruption and economic growth. Final results indicated that political corruption was highly rated as one of the internal ailments ahead of employment, followed by GDP then wealth and income and lastly caused poverty. Althought, corruption impact on economic growth, but there are many other factors that affect economic, social and public services. However most of the studies are concentrated on political corruption the main effect on economic and social development in the world. Moreofer there are some argumentsthat political corruption has some positive impact on economic growth and social development, while others claim that political corruption has very strong negative impact on economic growth and social development. From here, in difference debate the impact of political corruption on economic growth observed for Somali in this study and it was seen that supports this argument in the result of the research.