The influence of organizational culture, leader?member exchange(LMX) and employees' attitudes toward change on information systems implementations in Turkey
Örgüt kültürü, lider üye etkileşimi ve çalışanların değişime olan tutumlarının bilgi sistemleri uygulamalarına olan etkileri
  1. Tez No: 288138
  2. Yazar: MEHMET ÖZGÜR GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF MEHMET YAHYAGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı; örgüt kültürü, lider-üye etkilişimi ve çalışanların değişime olan tutumlarının çalışanların bilgi sistemleri uygulamalarıyla ilgili başarı algılamaları ve sistemi benimsemeleri üzerindeki doğal etkilerini araştırmaktır.Araştırmacı bu çalışmada, sosyal ve örgütsel faktörler ile bilgi sistemleri uygulamalarının başarısı ve benimsenmesi arasındaki ilişkiyi araştırmaktadı. Araştırmada teknik konuların etkisini en aza indirgiyebilmek için bilgi sistemleri uygulamaları devreye alınmış geniş ve gelişmiş IT ekiplerine sahip örgütler seçilmiştir.Bu çalışmanın Türkiye'deki bilgi sistemleri uygulamalarını etkileyebilecek ilişkisel ve örgütsel faktörler ile sosyal düzenleyicileri ortaya çıkarması beklenilmektedir.Buna ek olarak, bu çalışma ile bilgi sistemleri uygulamalarının çalışanlar tarafından başarılı olarak algılanması ile çalışanlar tarafından benimsenmesi arasındaki ilişkinin varlığının araştırması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the natural influence of organizational culture, leader-member exchange and employees? attitudes toward change on employees? perceptions of IS implementation success and acceptance.In this study, the researcher purposes to provide an understanding of the relationship between organizational and social factors and IS implementation success and acceptance. In order to minimize risk of high consideration and interaction of technical issues, which may affect the IS implementations, organizations which have highly developed IT processes and staff and have enough resources to handle major IS implementations are chosen.The results of this study are expected to reveal more information about the social enablers and important organizational and relational concepts, which may directly or indirectly affect IS implementations in Turkey.The study, also, aims to provide an understanding of the relationship between acceptance of the IS implementation and employees? perceptions about its success.