Exploring the relations between fashion-oriented impulse buying, individual values and purchase decision of young females
Genç bayanların, bireysel değerleri, modaya bağlılığı, düşünmeden yapılan satın alma dürtüsü ve satın alma kararlarının arasındaki bağı keşfetmektir
- Tez No: 288140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAHYAGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Modaya olan bağlılığın bu kadar çok ilgili çekici bir saha çalışması haline gelmesinin sebebi sadece Pazar üzerindeki uzun etkisinden dolayı değildir. Kültürel değerlerle birlikte, bireylerle ve çevresel faktörlerle ilişkisi modaya olan bağlılığı merak uyandıran bir konu haline getirmiştir. Moda davranışı birçok öğretinin bakış açılarından bakıldığında öneme sahiptir. Örgütsel davranışta ise, çalışan nüfusun yaşayış biçimleri, kültürel ve bireysel değerleri vurgulanmaktadır. Moda dergileri, moda kanalları, sanatçı ve mankenleri yakından takip etmek, moda dünyasının vasileriyle birlikte moda ilgisi ve canlılığı yüksek dereceye ulaştı.Bu bağlamda, modaya olan bağlılık, moda olanları satın alma davranışı; düşünmeden, aniden gelişen satın alma davranışıyla ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı; genç bayanların, kültürel değerleri, modaya bağlılığı, düşünmeden yapılan satın alma dürtüsü ve satın alma kararlarının arasındaki doğal bağı keşfetmektir.Temel kavramlar, anlayışlar ve geçmişten yararlanılan bilgiler, çalışmanın teorik çerçevesinde, nesnel araştırmasında, tasarı ve anlam bölümünde açıklanmıştır.192 adet elverişli soru formu toplanmış, veriler SPSS için geliştirilmiş Windows 18.00 sürümü istatistiksel paketinde analiz edilmiştir. Regresyon, Korelasyon, T-Test ve Faktör Analizi kullanılarak tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fashion involvement has becoming more and more interesting field of study not just because of its long run effects on the market, but its relationship with individual and environmental factors with a special reference to cultural values. Fashion behavior of importance from the perspectives of various disciplines, and organizational behavior by emphasizing both the characteristics of life styles of working population in general, and their cultural as well as individual values in particular. Since fashion behavior activities cover a high level of interest in everything that is associated with fashion such as reading fashion magazines, watching fashion TV channels, keeping an eye on artists, models, curators who are belong to the world of fashion.In this respect, fashion involvement, or fashion buying behavior is associated with impulsive buying behavior. The purpose of this study to explore the nature of the relationship between the concepts of cultural values, fashion involvement, impulsive buying behavior and young females? purchase decision.The basic concepts, insights, and background information are discussed which consist of the theoretical framework of the study; research objectives, the significance and design of the study are explained.192 usable questionnaire were collected and the data was analyzed by the SPSS for Windows Version 18.00 statistical package. Regression, Correlation, T-Test, and Factor Analysis were utilized for analysis.