Türk Vergi Hukukunda ihtiyati tahakkuk ve ihtiyati haczin yargısal denetimi
Judicial review of precautionary accrual and precautionary attachment in Turkish Tax Law
  1. Tez No: 574600
  2. Yazar: CİHAN BAYDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BAŞARAN YAVAŞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kanun koyucu 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'u çıkarmak suretiyle kamu alacaklarının tahsilini özel hükümlere bağlamıştır. Bu hükümlerden bir kısmı kamu alacağının tahsil usulünü düzenlemekte, bir kısmı kamu alacağına birtakım imtiyazlar tanımakta ve bir kısmı da kamu alacağının korunması amacını taşımaktadır. 6183 sayılı Kanun'daki kamu alacağının korunmasına yönelik iki önemli tedbir ihtiyati tahakkuk ve ihtiyati haciz uygulamalarıdır. İhtiyati tahakkuk, şartlarının oluşması hâlinde, bir vergi alacağının 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nda geçen tarh, tebliğ, tahakkuk aşamaları tamamlanmadan olağanüstü şekilde tahakkuk etmiş sayılmasını sağlamaktadır. İhtiyati haciz ise, mutat usulde veya ihtiyaten tahakkuk eden bir kamu alacağının geçici olarak haczedilmesini sağlayarak kamu alacağının tahsil edilememesi tehlikesini bertaraf etmeyi amaçlamaktadır. Bununla birlikte, bu uygulamalar kamu borçlusu olarak addedilen kişilerin mülkiyet hakkına ani ve ciddi şekilde etki ettiğinden telafisi güç zararlara da neden olabilmektedir. Bu çalışmamız ile ihtiyati haciz ve ihtiyati tahakkuk kurumları ile ilgili olarak doktrinde ve uygulamada yaşanan çeşitli görüş ayrılıkları ele alınarak, son derece hassas bir uygulama gerektiren bu işlemlerin yargısal denetimi incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Legislator have settled the procedure on collection of public claims to special provisions by enacting the Law on The Procedure For The Collection of Public Receivables (Law No.6183). Some of these provisions regulate the procedure on collection of public recaivables; some of them set privilege rights to public receivables and finally some of them aim to preserve public recaivables. To preserve public claims Law No.6183 embody two important measures which are precautionary accrual and precautionary attachment. Precautionary accrual provide that imputing a tax accrual by not concluding the stages of the Tax Procedure Law (Law No.213) such as tax assesment, notification and accrual so that a tax be assumed to accrual uncommanly if conditions are suitable. On the other hand, precautionary attachment aim to rule out the danger of not collecting the public receivables by seizing temporarily but at first it must be accrualled with usual ways or ad interim. In addition to that, these practices emerge to irretrievable damages to public debtor because of the hasty and severe affection of their property right. The purpose of this thesis is to elaborate judicial reviews about the practices of precautionary accrual and precautionary attachment which need to sensitive execution and to that end we will address the differences of doctrinal opinions and the opinions of the practice.