Kurumsal müşterilerin sigorta şirketi seçimini etkileyen faktörler üzerine bir uygulama
An implementation on the factors that affect the choice of insurance companies by institutional customer
- Tez No: 288188
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NECDET TİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Kurumsal müşteriler tüm satın alma kararlarında olduğu gibi sigorta şirketi seçimi kararlarını da çeşitli faktörlere bağlı olarak verirler. Bu faktörlerin bilinmesi ve şirket seçimindeki etkisinin ortaya konması hem gelişme potansiyeli olan sigorta sektörü hem de ülke ekonomisi için önem arz etmektedir.Bu çalışmada kurumsal müşterilerin sigorta şirketi seçimini etkileyen faktörlerin belirlenmesi ile bir taraftan sigorta hizmeti almak isteyen kurumsal müşteriler için rehber olacak bilgiler sunulurken diğer taraftan sigorta şirketlerine kurumsal müşterilerin şirket seçiminde üzerinde durdukları noktalar hakkında bilgi sağlanmıştır.Kurumsal müşterilerin şirket seçiminde üzerinde durdukları faktörleri belirlemek amacıyla nitel araştırma yapılmış ve yapılan içerik analizi ile kurumsal müşterilerin sigorta şirketi seçimine etki eden faktörler; güvenilirlik, fiyat, şirketlerin ödeme yapma davranışları, şirketin bilinirliği, sigorta şirketinin finansal gücü, şirket temsilcisinin; tanıdık olması, kolay ulaşılması, poliçe detaylarını bilmesi, imajı ve statüsü olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Institutional customers make their decisions on purchasing by depending on various factors. This is also valid when they decide to select insurance company when they need to buy insurance service. It is essential to know much about these factors and their effects to choose a company not only for the insurance sector which has an implicit developing potential, but also for the economy of a nation.This study examines the factors of purchasing selection both to guide the institutional customers in their insurance service selection and to provide information regarding the points that other institutional insurance service buyers focus on knowingly.Qualification research has been made to determine the factors that is used by the institutional buyers, furthermore and thus, with the help of the content analysis, these factors have been determined as ?confidentiality, price and payment behaviour, popularity and the financial power of the insurance companies?, as well as ?the familarity, availability, having a detailed information about policy, image and status of the sales representative?.