Sürdürülebilir kalkınma için eğitim konusunda ilköğretim okulu yöneticilerinin görüşleri
The opinions of primary school principals on education for sustainable development
  1. Tez No: 288226
  2. Yazar: PINAR AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA ŞULE ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma ile ilköğretim okullarında görev yapan okul yöneticilerinin sürdürülebilir kalkınma için eğitim konusundaki görüşleri hakkında bilgi sahibi olmak, okullarındaki uygulamaları örnek olarak meslektaşlarına sunmak amaçlanmıştır. Ayrıca, okul yöneticilerinin yaptığı uygulamaların, sürdürülebilir kalkınmanın alt boyutları olan toplum, çevre ve ekonomi ile hangi noktalarda örtüştüğü açıklanmıştır. Genel tarama modeline dayalı olarak; araştırma, Türkiye'de yürütülen sürdürülebilir kalkınma için eğitim konulu projelerine katılmış ve Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilköğretim okullarında okul yöneticisi olarak çalışan 46 kişilik bir çalışma grubuna görüşme formu uygulaması aracılığıyla yapılmıştır. Çalışma grubuna, kapsam ve görüş geçerliği uzmanlar tarafından onaylanan görüşme formu yöneltilerek, buradan çıkan bulguların betimsel analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda, ilköğretim okulu yöneticilerinin sürdürülebilir kalkınma için eğitim konusundaki bilgilerini çoğunlukla seminer, konferans ve eğitim gibi etkinliklerden kazandığı ve sürdürülebilir kalkınma için eğitim kavramını büyük oranda sürdürülebilir kalkınma kavramının tanımı ile ilişkilendirerek bunun eğitim sistemine yansıtılması olarak ifade ettikleri saptanmıştır. Bu bilgiye rağmen okul yöneticilerinin uygulamalarında toplumsal, çevresel ve ekonomik anlamda bütüncül olmadığı, çevresel boyuta daha ağırlık verildiğine ulaşılmıştır. Bununla birlikte, sürdürülebilir kalkınma için eğitim konusunda okul yöneticilerinin uygulamaları çerçevesinde; geri dönüşüm ve atık, enerji ve su tasarrufu, sağlıklı ve yerel beslenme gibi konulara önem verdikleri, okulun bina ve bahçesinin okuldakiler için uygun olmadığı, sürdürülebilir ulaşımla ilgili bir girişimi gerekli görmedikleri sonuçlarına varılmıştır. Bunlara ek olarak, sürdürülebilir kalkınmanın üç boyutunun eğitim programında yeteri kadar bütüncül sunulmadığını düşünen okul yöneticileri, okulla ilgili konulara ve alınan kararlara çoğunlukla velileri dâhil ettiklerini ve diğer paydaşların fikirlerinin alınarak öncelikle ders dışı etkinliklerde işbirliğine gidildiği sonucuna ulaşılmıştır. Okul yöneticilerinin bu doğrultuda, eğitim esnasında gerekebilecek her malzemenin sağlanması, çevre konulu projelere destek çıkması ve okul içi iş bölümü yapması konusunda okulda liderlik özelliğini yerine getirdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the opinions of primary school principals in regard to education for sustainable development and to present their practices to other principals as a sample study. This research also covers the subject of how the practices of school principals comply with the dimensions of sustainable development; society, environment and economy. The data was collected via structured interviews and developed by the researcher who then applied it to 46 primary school principals working under the Ministry of Education and taking part in the education for sustainable development projects.According to the findings, if the information about education for sustainable development is obtained from facilities such as seminars, conferences or trainings, it is mostly defined as the reflection of the sustainable development concept onto the education sector. However, although this is known in theory, in practice, school principals give much more importance to the environmental dimension rather than the social and economical dimensions. The school principals apply recycling methods, try to save energy and water, give priority to healthy and local foods, but complain about the impractical school building and garden. However, in the curriculum there is no integrated approach about the three dimensions of sustainable development, so the participation of parents is encouraged and the other stakeholders? opinions are shared and applied in regard to the outdoor facilities of the school. In conclusion, as the leader of the school the school principals encourage collaboration within the school, do their best to respond to the teachers needs and support the environmental project activities.