Yeşilçam melodramlarında popüler hukuk kültürü üzerine bir inceleme
An analysis on the popular culture in Yeşilçam melodramas
  1. Tez No: 288230
  2. Yazar: EMİNE BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. AYLİN ÖZMAN ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
1960-1975 döneminde çekilen on dört adet filmin mahkeme sahneleri içerik analizine tabi tutularak popüler hukuk kültürünün oluşması doğrultusunda verdiği mesajlar ile incelenen filmlerde yer alan mahkeme sahnelerinde; hâkim, savcı, avukat, sanık ve izleyicilerden oluşan yargılamanın süjesi niteliğindeki karakterlerin sunumu, suç, adalet kavramı ve bu kavramlara ilişkin mesajlar tespit edilmiştir. Bu tespitler yapılırken de hukuk kültürü, popüler kültür ve popüler hukuk kültürü kavramları temel kavramlar olarak alınmıştır. Ayrıca, incelenen filmlerin Yeşilçam melodramları olması nedeniyle melodram özelliklerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Trial scenes of fourteen movies that were shot between the 1960-1975 period have been analyzed by applying a content analysis. In this analysis, the messages which were supposed to form popular law culture were determined. Special attention has been paid to the presentation of judicial elites, as well as the Notion of justice, crime and judicial process as a whole. While analysing, law culture, popular culture and popular law culture are defined as fundamental conceptions. In addition, fort he film analyzed were Yeşilçam melodramas, the characteristics of melodramas have been added into the analysis.